Rəşad Nəbiyev “super nazir” oldu – RİNN tabeliyinə nəhəng strukturların verilməsinin pərdəarxası
Onu da bildirək ki, AZCON Azərbaycanda yaradılan ilk böyük dövlət şirkəti deyil. Bundan öncə, 2020-ci ilin avqustun 7-də Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi yaradılıb. Həmin holdinq də publik hüquqi şəxs statusuna sahibdir və tabeliyində bir çox dövlət şirkəti var. Lakin AZCON-nun yaradılması ilə İnvestisiya Holdinqinin gücü zəifləyəcək. Çünki İnvestisiya Hondinqinin tabeliyində olmuş və ya olan bəzi şirkətlər AZCON-a verilib.
2021-ci il fevralın 12-dən Azərbaycan Hava Yolları, Azərbaycan Dəmir Yolları, Bakı Metropoliteni QSC-lər və “BakuBus” MMC Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin tabeliyində idi. Amma 2021-ci ilin aprelindən İnvestisiya Holdinqi kiçilməyə başlayıb və onun tabeliyindən Azərkosmos, Aztelekom və Bakı Telefon Rabitəsi çıxarılıb. İndi bu qurumların hamısı AZCON-un tabeliyindədir. Hazırda İnvestisiya Holdinqinin tabeliyində yalnız SOCAR, “AzerGold” QSC, “Təmiz Şəhər” ASC, “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC və “Azər Türk Bank” ASC qalır.
Xatırladaq ki, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyevdir. O, son illər ulduzu parlayan kadrlardandır. Ölkə prezidentinin etimad göstərdiyi nazirlər sırasında R.Nəbiyev öndə gələnlər sırasındadır. Rəşad Nəbiyev bundan əvvəl 10 il (2011–2021-ci illərdə) Azərkosmos ASC-nin sədri vəzifəsində çalışıb. Görünür, R.Nəbiyevin fəaliyyəti dövlət rəhbərliyi tərəfindən bəyənildiyi üçün ona böyük səlahiyyətlər verilir. Rəşad Nəbiyev Azərbaycanın yeni “super naziri”nə çevrilməkdədir.