Neftçilərin Hüquqlarının MÜdafiəsi Təşkilatının sədri, tanınmış hüquq müdafiəçisi Mirvari Qəhrəmanlı növbəti dəfə ilginc faktları ictimailəşdirib. "Dia-az" xəbər verir ki, bu dəfə edilən müraciət əsasında ortaya şübhə dolu sualları qoyan NHMT sədri bunları yazır: "Neftçi deyir ki: "əgər həqiqətən SOCAR -da şəffaflığa üstünlük verilirsə, buyursunlar bu məsələ ilə əlaqədar açıqlama versinlər, biz neftçilər də bizlərə verilən bu əziyyətin səbəbini anlayaq...
- İşcilər (fəhlələr) hər il Baki şəhəri, 8 noyabr prospektində yerləşən və "Neft-Yağ" kimi tanınan çox şəraitsiz bir ərazidə tibbi müayinədən keçirlər. Əgər Azərbaycan Respublikasi üzrə bütün tibb müəssisələrinə Səhiyyə Nazirliyi nəzarət edirsə, nəyə görə işçilərin rahatlığını təmin etmək məqsədilə hər kəs öz yaşadığı ərazi üzrə həkim müayinəsindan keçib arayışı "onlayn" formada SİMA tətbiqi vasitəsilə təqdim edə bilmir? Ümumiyyətlə, işçiləri SİMA proqramından qeydiyyatdan keçirməkdə məqsəd nə idi, ancaq kredit götürmək, yoxsa bu kimi prosedurları innovativ olaraq asanlaşdırmaq?!.
Hal-hazırda məsələn, sürücülük vəsiqəsi və ya tələbə qəbulu komissiyasına sağlamlıq haqqında arayış təqdim etmək üçün prosedurun qiyməti 40 manatdır. Əcəba maraqlıdır, görəsən, neftçilərin illik həkim komissiyasından keçmələrinə gorə SOCAR hər bir işçi üçün həmin tibb müəssisəsinə nə qədər pul ayırır? Əgər həmin 40 manat qədərindədirsə onda işçiləri ölkə üzrə yalnız bir məntəqədən tibbi müayinədən keçmələrinə məcburiyyətin səbəbi nədir? Nəzərə alın ki, işçi rayondan gəlib həmin məntəqədə tibbi komissiyadan kecmək üçün 1 istirahət gününü itirir, eyni zamanda maddi xərclərlə üzləşir. Xaricdə təhsil haqqında diplom olsaydı, hardasa başa düşərdik ki, diplomun həqiqi olub-olmaması yoxlanılıb təsdiq olunmalıdır. Bəs bu ölkənin səhiyyə sistemi özü özünə inanmır, yoxsa nədir səbəb?
Yəqin ki son zamanlar Prezident Administrasiyası da bu sahədə mətbuatda gedən məlumatları izləyir və ona gorə də əgər həqiqətən SOCAR -da şəffaflığa üstünlük verilirsə, buyursunlar bu məsələ ilə əlaqədar açıqlama versinlər, biz neftçilər də bizlərə verilən bu əziyyətin səbəbini anlayaq.!"