Nəbiyev nə bilsin "Azparkıng"in pulu hara gedir - Bu sualın cavabı yoxdur
İki gün öncə AzTV AYNA adlandırdığımız Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin fəaliyyətini sorğuladı.
TV-nin əməkdaşı insanlara yaxınlaşaraq AYNA-nın fəaliyyəti ilə bağlı soruşdu, vətəndaşlar da təbii ki, cavabında qurumun fəaliyyətindən narazı qaldıqlarını dilə gətirdilər. Eyni zamanda "Azparkıng"lərdən yığılan pulların hara xərclənməsi və bu pulların əslində hara xərclənməli olduğu suallar kimi verildi. Təbii ki, vətəndaşlar yığılan pulların hara getdiyini irnonik olaraq cavablandırdılar.
Əsas diqqət isə sorğuya verilən cavablardan birinə yönəldi - "Ay AYNA, bizim pullar hara gedir?".
Tamamilə doğru sualdır, amma bu suala cavabı kim verməlidir? AYNA şefi Anar Rzayev, yoxsa? Sualdan bir neçə gün vaxt keçməsinə baxmayaraq, cavab yoxdur, olmayacaq da. Çünki, Anar Rzayev bu sualın cavabını verə biləcək səlahiyyətdə deyil. Niyə, bax əsl sual elə budur.
AYNA - “Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi” publik hüquqi şəxs Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən bir qurumdur. Agentlik Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin və tabeliyindəki müəssisə və regional nəqliyyat məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlərinin, eləcə də Sumqayıt və Gəncə Avtomobil Nəqliyyatı ilə Sərnişindaşıma İdarələrinin əsasında yaradılıb. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Naziri də Rəşad Babayevdir.
"Azparkıng" isə hansısa özəl şirkətdir. Bu şirkətin (https://azparking.az) rəsmi saytına girib baxsaq hər şey aydın olacaq. Rəsmi saytın "Haqqımızda" bölməsində sadəcə xidmətlər, nə etməlidirlər və sair məlumatlar yazılıb. Yəni, "Azparkıng" rəsmi olaraq, nə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə, nə də AYNA-ya tabe deyil.
Sadəcə olaraq, bu xidməti bazara gətirməklə pul qazanılır.
Hə, yenə də o vətəndaşın verdiyi əsas "Ay AYNA, bizim pullar hara gedir" sualından yayınmayaq. Amma cavabı olmayacaq. Bu suala kimsə cavab verə bilməyəcək. Amma sualın cavabı hər ikisinə yəqin ki, bəlliidir.
Məsələn, ölkəmizdə “Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqi (AZCON)” publik hüquqi şəxs adlı qurum var. AZCON-un əsas hədəfləri idarəetməsinə verilmiş dövlət müəssisələrinin, dövlət payı olan təsərrüfat cəmiyyətlərinin və publik hüquqi şəxslərin müasir korporativ idarəetmə prinsiplərinə uyğun idarə olunması, rəqabət qabiliyyətinin və maliyyə dayanıqlılığının artırılmasıdır.