Kosmetoloji iş ambulator tibbi xidmət sayılır və mütləq lisenziya tələb edir. Bu, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 15 may 2017-ci il tarixli 206 nömrəli Qərarı ilə təsdiqlənmiş siyahıda ayrıca qeyd olunub.
İnyeksion prosedurlar, lazer epilyasiya, mezoterapiya, pilinq, plazmoliftinq və digər örtük toxumalarına müdaxilə edən üsullar tibbi kosmetologiyaya daxildir və yalnız ali tibbi təhsilli, sertifikatlı həkim-dermatoveneroloqlar tərəfindən icra oluna bilər.
Özəl tibb fəaliyyəti üçün lisenziya Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən verilir, Analitik Ekspertiza Mərkəzi ilə birğə Səhiyyə Nazirliyinin rəyi alınır. Lisenziya konkret ünvan və hüquqi şəxs üçün qüvvədə olur.
Diqqət etdinizmi, Lisenziya konkret ünvan və hüquqi şəxs üçün qüvvədə olur. Bu faktor bizə aşağıda yarana biləcək sualların hamsının cavabını verir. Belə ki, Analitik Ekspertiza Mərkəzi həmin tibbi mərkəzlkərdə hansı fəaliyyətlərin həyata keçiriləcəyini və hansı prosedurların icra olunacağını nəzarətdə saxlamalıdır. Bunun üçün ünvan və yer bəllidir…
Saxlanılırmı? birmənalı olaraq, xeyir.
Əsas məsuliyyət Analitik Ekspertiza Mərkəzinin üzərinə düşür. Lakin ölkədə fəaliyyət göstərən bir çox kosmetoloji mərkəzlərdə özünü həkim kimi təqdim edən şəxslər inyeksion prosedurlar, dodaq dolğusu və müxtəlif tibbi müdaxilələr həyata keçirirlər. Bu fəaliyyətlər onların sosial şəbəkə hesablarında açıq şəkildə görünür.
Bu şəxslər açıq şəkildə həkim fəaliyyəti ilə məşğul olurlar. Həkimdirlərmi? Bilinmir.
Bunu kim müəyyən etməlidir? Analitik Ekspertiza Mərkəzi. Edirmi? Xeyir.
Sorğulara verilən cavab isə belə olur – “ad-soyadı düzgün göstərin”. Halbuki sorğuda Mərkəzin adı və ünvanı göstərilir, şəxs isə öz Instagram hesabında adını, soyadını, əlaqə nömrəsini açıq şəkildə yazır və otağının qarşısında “Həkim-Kosmetoloq” qeyd olunur. Və ən əsası Analitik Ekspertiza Mərkəzi bu mərkəzlərin ünvanlarını gözəl bilməlidir və bilir də. Buna baxmayaraq, Analitik Ekspertiza Mərkəzi “dəqiq ad-soyad” tələb edir. Bu yanaşma qurumun fəaliyyətini sual altına qoyur.
Konkret fakt kimi “Elnarə Canlı Beauty Center” kosmetoloji mərkəzini göstərmək olar.
Uzun müddətdir mediada və sosial şəbəkələrdə bu mərkəzin fəaliyyəti gündəmdədir. Əgər bu mərkəz fəaliyyət göstərirsə, deməli lisenziya alıb və Analitik Ekspertiza Mərkəzində qiymətləndirilib. Bu isə o deməkdir ki, həm İqtisadiyyat Nazirliyi, həm də Səhiyyə Nazirliyi bu mərkəzin fəaliyyətindən xəbərdardır.
Həmin mərkəzin sosial şəbəkə hesabında “Baş Həkim – Elnarə Canlı” qeyd olunur. Mərəzdə otağın üzərinə yazılıb – Baş həkim- Həkim kosmetoloq Elnarə Canlı
Elə isə sual konkretdir – “Baş Həkim Elnarə Canlı” adlı şəxsin tibbi təhsili varmı?
Bu barədə Analitik Ekspertiza Mərkəzinə verilən sorğuya cavab isə belədir – “Dəqiq ad, soyad göstərilməlidir”. Əgər həkim özünü bu adla təqdim edir və həkim kimi fəaliyyət göstərirsə, otağının qarşısına “Baş həkim Elnarə Canlı” yazırsa deməli bu şəxs lisenziyanı da bu adla alıb, bu qanuni addır.
Əks təqdirdə bu cinayətdir və adın və soyadın gizlədilməsinə görə məsuliyyət daşıyır. Çünki, insanlar bu həkimi Elnarə Canlı olaraq tanıyır və hər hansı proeblemdə hüquqi məsuliyyəti Elnarəı Canlı soyadı daşıyır. Yox, əgər həqiqətən də Elnarə Canlı adlı xanım baş həkimdirsə, o zaman
Analitik Ekspertiza Mərkəzinin rəhbərliyi onu tanımalıdır, lisenziyasının olub-olmadığını bilməlidir və medianın sorğularına cavab da verməlidir.
Ali tibbi təhsil olmadan bu prosedurların aparılması qanunsuzdur və təhlükəlidir.
Analitik Ekspertiza Mərkəzinin rəhbərliyi bu mərkəzin hansı fəaliyyətlə məşğul olduğunu bilmirmi? Bilmirsə, araşdırmalıdır. Bilirsə, ictimaiyyətə açıqlama verməlidir.
Səhiyyə naziri Teymur Musayev və Analitik Ekspertiza Mərkəzinin rəhbərliyi cəmiyyətə açıqlamalıdır – “Elnarə Canlı Beauty Center” mərkəzinin baş həkimi Elnarə xanım Canlı tibbi təhsillidirmi? Bu tibbi prosesdurları yerinə yetirmək üçün icazəsi varmı?
Əks halda, təkcə bir mərkəzin deyil, Səhiyyə naziri Teymur Musayevin və Analitik Ekspertiza Mərkəzinin rəhbəri Murad Süleymanovun fəaliyyəti ciddi sual altına düşür. Xüsusilə qeyd edək ki, Azərbaycanda yüzlərlə belə Kosmetoloji Mərkəz fəaliyyət göstərir və xidmət göstərən şəxslərin ali tibbi təhsilli həkim olmaları ciddi sual altındadır. Analitik Ekspertiza Mərkəzi isə onların fəaliyyətinə nəzarət edə bilmir, sorğuları cavablandırmır, yaxud hüquqi addımlar atmaqda maraqlı deyil.
Araşdırmalar davam edir.