“Həyat üçün şans” adı altında QARALAN İNSAN HƏYATLARI... - NARAZILIQ VAR...
İnsanlar irəli getmək, karyera qazanmaq, həm də pul qazanmaq üçün öz istedadlarına, qabiliyyətlərinə, bacarıqlarına arxalanmalıdırlar. Amma min təəssüf ki, ölkəmizdə elə məxluqlar var ki, nə təhsili var, nə qabiliyyəti, nə bacarığı var, amma bolluca həyasızlığı var... Və bu həyasızlığın hesabına milyonlara sahib olurlar, karyera qazanırlar... Belələrindən biri, bəlkə də birincisi Elgiz Şirinov adlı məxluqdur.
Diqqətli oxucular bilir ki, bir media olaraq xeyli müddətdir ki, “Həyat üçün şans” Reablitasiya Mərkəzinin təsisçisi və direktoru Elgiz Şirinov və onun cinayətkar şəbəkəsinin əməllərindən yazırıq. Biz bir neçə ay öncə yazmışdıq ki, bir də görəcəksiniz ki, bu cinayətkar şəbəkə özünə Qeyri-Hökumət Təşkilatı yaratdı, media qurumu, televiziya təsis elədi, hələ bəlkə bələdiyyə seçkilərinə qatıldı. Arvadının əlindən tutub, nəyinsə müqabilində qapı-qapı gəzdi. Bəli, təəccüblənməyin. Bunlar elə həyasız məxluqlardır ki, barmağını versən, qolunu dibindən qoparacaq. Məhz ona görə də biz cəmiyyətimizi ayıq-sayıq olmağa, Elgiz Şirinov kimilərə qarşı səfərbər olmağa çağırırıq. Bizim Elgiz kimilərlə şəxsi müstəvidə heç bir problemimiz yoxdur. Bizim davamız dövlət, millət və cəmiyyət davasıdır. Biz problemə bu müstəvidən yanaşdığımız bir zamanda ATV-nin aparıcısı, Zaur Baxşəliyev kimilər Elgiz Şirinovun özünü və “Həyat üçün şans” Reablitasiya Mərkəzini təbliğ etməklə məşğuldurlar. Görəsən, Zaur Baxşəliyev bilmir ki, Elgiz Şirinov başına 100-lərə narkomanı toplayıb cinayət əməlləri ilə məşğuldur, narkotacirlərlə şərikdir. Bəlkə, Zaur Baxşəliyev də bu cinayətkar aləmlə əlaqəlidir.
Yeri gəlmişkən, Zaur Baxşəliyevin kirli reputasiyası barədə az qala ölkədə hamı danışır. Atalar deyib ki, od olmasa tüstü çıxmaz. Zaur Baxşəliyevə deyən lazımdır ki, milyonçu Telman İsmayılovun sənə göstərdiyi qayğı əvəzində aldığın bahalı avtomobil barədə əksəriyyət danışır. Zaur Baxşəliyev Qarabağ şəhidlərinin, qazi ailələrinin ürək sözlərini dediyi tribunanı indi də narkomanların başçısı Elgiz Şirinova, onun tərəfdarlarına verib, cəmiyyətimizdə narkomaniyanı reklam edir. Görəsən, Zaur Baxşəliyev bilmir ki, onun azyaşlı qızı da, həyat yoldaşı da, yəni bütün ailə üzvləri də bu verilişə baxırlar. Əlbəttə, bilir. Görünür, Zaur Baxşəliyevi bu cinayətkar dəstəyə bağlayan ciddi amillər var. Təkrarçılıq olsa da, bir daha Zaur Baxşəliyev kimilərə məcburuq ki, “Həyat üçün şans” Reablitasiya Mərkəzində baş verənlər barədə qısa məlumat verək. Biz Elgiz Şirinovu müdafiə edən şəxslərin hər birinə deyirik ki, Elgiz Şirinovdan əgər rüşvət alıb bu işləri görürsünüzsə, o rüşvəti Elgiz Şirinovdan və onun ətrafında olan şəxslərdən almayın. Çünki, Elgiz Şirinovun narkomanların valideynlərindən aldadaraq aldığı pullar irin, qandır. Əgər siz o irini, qanı aparıb övladınıza yedirəcəksinizsə, aparın yedirin. Bir daha bildiririk Elgiz Şirinovdan istər 1 manat, istərsə də daha çox rüşvət alan şəxs BİQEYRƏT, BİŞƏRƏF, BİNAMUS, ALÇAQDIR. Onun cinayət işlərini ört-basdır edən şəxslər isə ondan da betərdir. İndi isə qayıdaq əsas mövzuya.
Təsəvvür edirsiniz, bəşəriyyət min illərdir ki, narkomaniyaya və digər asılılıqlara qarşı mübarizə aparır, onun müalicəsi üçün yollar axtarır. Hətta müqəddəs səmavi kitablarda bu barədə bəhs olunur. Amma yenə də ortada ciddi nəticə yoxdur, bu bir fəlakətdir. Amma hansısa məxluq olan Elgiz Şirinov utanıb-qızarmadan ATV-də narkomaniyanın guya müaəlicəsini tapdığını cəmiyyətə elan edir. Yalançının.... Deyirəm, bəlkə bu kəşfinə görə, Elgizə bir TAXTADAN MEDAL da verək..?
Bəli, Elgiz narkotacirlərlə əlaqəyə girərək hər gün neçə kiloqram narkotiki az doza kimi narkoman pasiyentlərə verir. Bu özü böyük cinayət əməlidir. Nəinki ali tibbi təhsili, ümumiyyətlə, normal təhsili olmayan bu məxluq nə bilir ki, prosedura nədir..? Amma ATV-də Zaur Baxşəliyevin bəh-bəhlə reklam etdiyi Elgiz Şirinov adamlara “dərs keçir” deyir ki, çalışıb suallara cavab axtarmayın, vəziyyətdən çıxış yollarını arayın... Vallahi, bu adama qısaca qulaq asanda bəlli olur ki, bu adam ibtidai sinif şagirdi səviyyəsində cümlə qura bilmir. Zaur Baxşəliyev isə əvvəlcədən öyrədilmiş adamlara söz verərək, Elgizi təriflədir.
Biz Zaur Baxşəliyevə qısaca demək istəyirik ki, Elgiz Şirinov və həyat yoldaşı böyük bir cinayətkar şəbəkə yaradıblar və milyonlar qazanırlar. Belə ki, Elgiz Şirinov ölkədə tanınan, nüfuzlu və imkanlı şəxslərin uşaqlarının siyahısını tutub, onları tora salmaqla, mala otuzdurmaqla, valideynlərindən külli miqdarda pul almaqla məşğuldur. Elgizin arvadı isə Abşeronda Reabilitasiya Mərkəzi yaradıb və imkanlı, vəzifəli şəxslərin qız-gəlinlərini orada, guya, müalicə edir... Vaxtilə 5 manata şıllaq atan bu ər-arvad hazırda Bakıda milyonluq mənzillərə, bağlara, avtomobillərə sahibdirlər. Hamısı da narkotikin hesabına. Bu hələ harasıdır..?
Elgiz o dərəcədə həddini aşıb ki, deyir mənim icazəm olmadan bu ölkədə kimsə Reablitasiya Mərkəzi aça biməz. Biz hələ Elgiz Şirinovun özünün “əməliyyat qrupu”dan, “polis maşını”ndan, idmançı dəstəsindən, kimisə həbs etməsindəm, kimisə ayaqlarından asmasından, kimisə suda boğmasından, karsa salmasından, hətta işgəncə verib öldürməsindən danışımırıq...Bununla bağlı hazırda Abşeron polis idarəsində istintaq gedir... Biz bu boyda cinayət əməllərinə bəzi qurumların göz yummasını, Səhiyyə Nazirliyinin, TƏBİB-in, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin bu cinayət əməlinə susmasını qəbul edə bilmirik.
Bütün bunların sonunda bir nüansa diqqət yetirək. Zaur Baxşəliyevin ATV-dəki verilişində niyə bircə nəfər təhsilli, savadlı, peşəkar mütəxəssis yox idi..? Çünki Elgizin Reablitasiya Mərkəzi cinayətkar yuvasıdır, orada mütəxəssis-zad yoxdur. Başa düşdünmü, Zaur Baxşəliyev?
P.S Bizdə olan məlumata görə, bu gündən etibarən, Azərbaycanda gizli fəaliyyət göstərən Elgiz Şirinova məxsus Reabilitasiya Mərkəzlərinin bağlanması üçün araşdırmalara başlanıldı. Elgiz Şirinovun gizli fəaliyyət göstərən Reabilitasiya Mərkəzlərində əlaqədar təşkilatlar, gizli fəaliyyətin, Reabilitasiya Mərkəzlərinin qeyri yaşayış sahələrində yerləşib yerləşmədiyini, Qida Təhlükəsizlik Agentliyindən, TƏBİB-dən, Səhiyyə Nazirliyindən, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyindən, Daxili İşlər Nazirliyindən, Rayon İcra Hakimiyyətlərindən, Fövqaladə Hallar Nazirliyindən icazələrinin olub-olmamasını yoxlayacaqlar. Bu yoxlamalar Elgiz Şirinovun və ətrafında olan şəxslərin həbsinə səbəb ola bilər. Ona görə də, narkomanların valideynlərindən xahiş olunur ki, Elgiz Şirinova əvvəlcədən ödəniş etmək onların aldanmasına səbəb ola bilər. Yazı çapa hazırlanarkən məlumatlı mənbə bildirdi ki, narkomanların valideynləri Elgiz Şirinovdan pullarını geri istəyirlər. Ona görə də Elgiz Şirinov, kimlərinsə vasitəsilə özünü ATV-də reklam etmək istədi, o da alınmadı.