Göyçay rayon Əli Səmədli küçəsi ev 24 sakini Əliyev Orxan Hüseynalı oğlu tərəfindən
Bu şikayətimdə yazıb Sizə bildirirəm ki, övladım 07.02.2014-cü il təvəllüdlü Rüstəm Əliyev Göyçay rayon Mərkəzi xəstəxanasının bir neçə həkiminin və tibb personalının səhlənkarlığı nəticəsində vəfat edib.
Halı pisləşən övladım Ruslan 02 noyabr 2023-cü il tarixdə saat təxminən 18-30 radələrində Göyçay rayon Mərkəzi xəstəxanasının acil bölməsinə 39,5 qızdırmayla daxil olub.Uşaqdan hər -hansı bir yaxma, zəruri müvafiq analizlər götürülməyib, xəstə müşahidə otağında saxlanılmayıb, heç bir müayinə aparılmadan sistem qoşub sonra
ambulator şəraitdə evə buraxılıb.Gecə uşağın halı pisləşdiyi üçün səhərüzü yenidən xəstəxanaya aparmışıq.Xəstəxanada yenə də lazımi tibbi yardım göstərilmədi.
Saat 05-00 radələrində TƏBİBƏ zəng etdikdən sonra həkimlər çağrılıb, onlar uşağa sistem,iynələr vurublar. Elbrus adlı həkimi çağırıblar o da düzgün olmayan qərar qəbul edərək xəstəyə dopamin vurdu.Uşağın vəziyyəti ağırlaşdı və Bakıya apardıq.Uşağın vəziyyəti ağırlaşdığı üçün Respublika Kliniki xəstəxanasında 3-4 saat yaşadıqdan sonra dünyasını dəyişdi.Respublika Klinki Xəstəxanasında həkimlər dedi ki, uşağa Göyçay xəstəxanasında düzgün müalicə etməyiblər diaqnoz qoyulmadan müayinə edilmədən müalicə ediblər ona görə səhhəti ağırlaşıb.
Müayinə və müalicə işlərinin düzgün təşkil edilməməsi, zəruri diaqnostika avadanlığı hesab edilən "Kate"müayinə avadanlığının işləməməsi, vaxtında övladıma dəqiq diaqnoz qoyularaq zəruri müalicələrin tam həcmdə aparılmaması,əhaliyə keyfiyyətli tibbi xidmətin göstərilməməsi və nəhayət peşəkar idarəçiliyin olmaması səbəbindən 3 noyabr 2023-cü il tarixdə 9 yaşlı uşağım vəfat etdi.
Məhkəmə Tibbi Ekspertizası Patalogiya Anatomiya Birliyinin Yasamal rayon Şöbəsi rəy verdi ki, övladımın ölüm səbəbi pnevmoniya xəstəliyi olmuşdur.Göyçay rayon xəstəxanasında 39 tempraturda qızdımalı pnevmoniya xəstəsi olan uşağıma 9 ədəd sistem köçürüblər.Onun meyidi yarılanda bilindi ki, həmin maye ciyərlərinə yığılıb.Hansı ki, xəstənin hərarətinin olmasını nəzərə almamışdır.
Mövcud qızılca virusunun yayılmasını nəzərə alaraq həkimlər uşaqdan yaxma götürməlidilər.Nə rentgen. Nə kate heç bir müayinələr aparılmadan qızdırması ola ola ona sistemlərin qoşulması ölümünə səbəb oldu.Xəstə uşağımın ayağı rentgen olunub.Xəstə övaladımın Bakı şəhərinə xəstəxanaya təcili çatdırlması üçün Göyçay xəstəxanasında uzun mübahisədən 1 saat sonra ambulans maşın veriblər.Ancaq ambulans avtomobilində ixtisaslı həkim olmadan ağır xəstəni Bakı şəhərinə gətirmişik.
Göyçay rayon Xəstəxanasının həkimlərinin səhlənkarlığı nəticəsində vəfat etmiş uşağın atası olaraq mətbuat vasitəsi ilə Başda Prezident cənab İlham Əliyev olmaqla hüquq mühafizə orqanlarından çox-çox xahiş edirəm şikayətim tam, hərtərəli və obyektiv araşdırlıb ciddi tədbirlər görülməsinə tapşırılar verəsiniz.Qeyd edim ki, mən artıq hadisə barədə rəsmi olaraq şikayətlər etmişəm.