ARAL GROUP layihəsi olan “Greenville Residence” alıcılarına hansı “oyunlar oynayır” – Milyonların hesabatı dövlətə niyə verilmir?
22-12-2023, 11:07
Qanunlarda MTK əslində tikdiyi binalarda mənziləri satdıqdan sonra mənzilərin çıxarışların payladıqdan sonra tikinti üzərində hüquqların təhvil verməlidir sakinlərə. Lakin Azərbaycanda bu heçdə belə deyil. Qeyri qanuni qaydalar şərtlər insanları aldığı mənzildə ağzı şirin yaşamğa imkan vermir. Bu MTK-dan biridə “Greenville Residence” layihəsidir. ARAL GROUP layihəsi olan “Greenville Residence” mənzil almaq istəyənlərə əvvəlcədən şərtləq qoyulması ilə bağlı məlumatlar daxil olmaqdadır. Beləki, mənzil almaq istəyən müştərilərdən kvadrata görə 1 manat kamunal xidmət adı altında vəsait ödəniləcəyi şifahi olaraq razılaşdırılır. Məsələyə aydınlıq gətirmək üçün şəhərin ən pristijli yeri sayılan “Port Baku”da bu kamunal xidmət adı altında yığılan vəsaitlə maraqlananda şoka düşmək olar. “Greenville Residence” məhs “Port Baku” ilə eyni “kamunal xidmət”i yığmaq həvəsinə düşən sahibkar, eyni şərait, eyni xidməti göstərə bilməyəcəyi aşikardır. Əslində isə tələblə təklifin üst-üstə düşməməsi bu məsələdə ciddi problemdən xəbər verir. “Port Baku”da olan xidmətin üçdəbiri bu “Greenville Residence”də ola bilməyəcəyinidə hamımız yaxşı bilirik. Şəhərin bir çox yerlərində hündür mərtəbələrin inşaasın həyata keçirən MTK-lar həmin kamunal xidmətin qiymətini kvadrata görə 40 qəpik nəzərdə tutduğu halda Delfin otelin yerində inşaa edilən “Greenville Residence” bunu 1 manat dəyərində qanunsuz olaraq tətbiq edir. Əslində heç bir MTK xidmət haqqı yığım qanuni deyil. Sakinlərin özləri toplaşaraq binanın hər bir problemini həl edəcək şəxslər və onlara veriləcək məvaciblər məsələsin hll etməli olduğu halda MTK sahibləri bu hüquqlarıda vətəndaşların əlindən almış hesab edilir. Lakin qiymətə nəzər saldıqda hər mənzildən kvadrat hesabı alınan pullar o qədər yüksəkdi ki, bunu hara nə cür xərclənə biləcəyi haqda söylənənlər yalnız fərziyə ola bilər. Kamunal adı altında hər ay bir mənzilin satış qiyməti dəyərində vəsait yığılması və buna görə qurumlara hesabat verməyən MTK rəhbərləri qısa müddətdə milyoncu olmağı hədəfləyir?.
Hələ bu harasıdır? Mənzil alan şəxslərin məzilini təmir üçün tədarük etdiyi materyaların nə daxili liftlə nədə pilləkənlərlə daşınmasına heç cürə icazə verilmir. Məzilin təmir etdirmək istəyən şəxslər mütləq olaraq 800 azn vəsaiti “Greenville Residence” ofisinə ödədikdən sonra mənzil sahibinə binanın çöl hissəsindəki quraşdırılmış qaldırıcılar vasitəsi ilə mənzilərinə təmir üçün materyaların qaldırılmasına evin təmirinə başlamasına icazə verilir. Tək binada bir blok üzrə 50 mənzil hesabı ilə götürsək hər mənzilə görə 800 manat ödəniş etdikdə bu bir mənzilin nəğd alışı deməkdir (40.000 manat məbləğdən gedir söhbət). Bu yığılan vəsaitin isə hara xərclənməsi şübhəsiz ki hardasa göstərilmir. Çünki qeyri qanuni yığılan pulun rəsmi xərclərdə göstərilməsi mümkün reallıq deyil.
Yazıda adları keçən şəxs və ya qurumların səlahiyyətli şəxslərinin mövqe bildirmə hüquqlarından sitifadə edə bilmələri üçün hər bir şərait yaratmağa hazırıq. KİV haqqında qanunun tələblərinə uyğun olaraq məsələyə qarşı tərəfin mövqe haqqı tanınmaqdadır.
“Aral GROUP” məxsus bu layihələrin geniş araşdırmamız yaxın amanda sizlərə təqdim ediləcəkdir.