Deputatın şirkəti qanunu pozsa da, cəzasızdır: "Kristal Abşeron" minlərlə sakinin hüququnu pozur
Əmlak məsələləri üzrə ekspert Ramil Osmanlı bildirib ki, “Kristal Abşeron” şirkəti inşa etdiyi binalarda idarəçiliyi qeyri-qanuni olaraq mənimsəyib. Ekspertin sözlərindən məlum olur ki, şirkətin tikintisini başa çatdırdığı, məskunlaşmaolan binalarda idarəetmə hələ də “Kristal Abşeron”un özündədir. Halbuki qanunvericiliyə görə, çoxmənzilli binaların tikintisi başa çatdıqdan sonra burada məskunlaşma 50 faizdən artıq olduqda bina mənzil mülkiyyətçilərinin yaratdığı quruma təhvil verilməli, inşaatçı idarəetmədən kənarlaşmalıdır.
“MTK-ların, tikinti şirkətlərinin binaları təhvil verməməsi, sakinləri idarəetmədən kənarda saxlaması hüquqi məsuliyyət yaradır. Lakin təəssüflər olsun ki, onlara hələ heç bir dövlət qurumu müdaxilə edə bilməyib”. Bunu AFN.az-a açıqlamasında əmlak hüququ üzrə ekspert, çoxmənzilli binaların idarə olunması sahəsində fəaliyyət göstərən “Rahat Yaşam” şirkətinin şöbə müdiri Elxan Orucov deyib. O, bildirib ki, dünya ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da bu sahə mənzil qanunvericiliyi ilə tənzimlənir. Azərbaycan Respublikası Mənzil Məcəlləsinin tələbinə uyğun olaraq, mülkiyyətçilər çoxmənzilli binaların üç idarəetmə formasından birini seçməyə borcludurlar: bura binanın sahə mülkiyyətçiləri tərəfindən bilavasitə idarə edilməsi, mənzil mülkiyyətçiləri müştərək cəmiyyəti və ya ixtisaslaşmış istehlak kooperativi tərəfindən idarə edilməsi və idarəedici təşkilat tərəfindən idarə edilməsi daxildir: “İnşaat şirkətləri və MTK-larla bağlı isə onu deyə bilərəm ki, müvafiq qanununvericilikdə çoxmənzilli yaşayış binasının inşası tam başa çatdıqdan və orada yaşayanların əlli faizindən çoxuna mülkiyyət hüququ verildikdən sonra bir ay ərzində MTK-nın ləğvi, Mənzil Mülkiyyətçilərinin Müştərək Cəmiyyətinin yaradılması nəzərdə tutulur. Yaxud da yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, sakinlərin üç idarəetmə üsulundan birini seçmək hüququ var. Buna baxmayaraq, bir çox inşaat şirkətləri və MTK-lar binaları sakinlərə təhvil vermək istəmirlər. Bu sahədə olan təcrübəmizə əsaslanaraq qeyd etmək istəyirəm ki, həmin sahibkarların, yəni bina tikənlərin böyük əksəriyyəti kommunal idarəetmə istiqamətində zərərlə çalışırlar”.
E.Orucov onu da əlavə edib ki, çoxmənzilli binaların idarə olunması inkişaf etmiş ölkələrdə idarəedici şirkətlər tərəfindən həyata keçirilir: “Çünki idarəedici şirkətlərin bu sahə üzrə ixtisaslaşmır kadrları, böyük maddi-texniki bazası olur və onlar müasir idarəetməni əhatə edən innovasiyalardan istifadə edirlər, peşəkarlıq baxımından keyfiyyətli idarəetmənin təşklili ilə bağlı birçox üstünlüklər təklif edirlər”.
Qeyd edək ki, “Kristal Abşeron” şirkətinə inşa etdiyi binaların idarəedilməsi forması, təcrübəsi və mövcud vəziyyətlə bağlı sorğu ünvanlamışıq. Şirkətdən sorğumuza verilən cavabı təqdim edəcəyik.
Onu da vurğulayaq ki, “Kristal Abşeron” şirkəti Azərbaycanda olduqca iri mənzil layihələri reallaşdırır. Şirkət həmçinin bir sıra dövlət proqramlarında tikinti işlərini icra edir. Şirkətin sahibi deputat Ağalar Vəliyevdir.(AFN)