Vahid Novruzovun Auditorlar Palatasında baş verənlərdən xəbəri yoxdur? - Bir qərinəlik sədrin müəmması
İyirmi səkkiz ildir Auditorlar Palatasına sədrlik edən Vahid Novruzovun işçilərinin yol verdiyi korrupsiyadan xəbəri yoxdur?
Azərbaycanda bir çox dövlət qurumlarının, özəl təşkilatların fəaliyyətinin şəffaflığını təmin etməli olan Auditorlar Palatası böhran içərisindədir.
AzFakt.com-un əldə etdiyi məlumata görə buna səbəb ölkədə müstəqil maliyyə nəzarəti həyata keçirən Auditorlar Palatasının sədri Vahid Novruzovun idarəetmə sisteminin müasir formaya uyğunlaşdıra bilməməsidir.
“Uzun illər mühüm vəzifələrdə çalışan, 1996-cı ildən Palataya rəhbərlik edən Vahid Novruzovun qurumda baş verən ən xırda istər xidməti, istər qeyri-xidməti hadisələrdən müfəssəl formada xəbəri olur. Amma Vahid Novruzovun Palatanın Maliyyə təminatı və xarici əlaqələr idarəsində yol verilən korrupsiyada xəbərinin olmaması xeyli nüans yaradır. Hər iki halda ortada çox ciddi sual var: Palata rəhbərliyi doğrudanmı Maliyyə təminatı və xarici əlaqələr idarəsində baş verənlərdən xəbərsizdir? Əgər Palata rəhbərliyi ən böyük idarəsində baş verən yüz min manatlarla olan korrupsiyadan xəbərsiz olubsa kim zəmanət verə bilər ki, Palatada daha belə bir hal yoxdur?”
Xatırladaq ki, bir neçə müddətdir Azərbaycan Auditorlar Palatasının üç sabiq əməkdaşının cinayət işi üzrə məhkəməsi keçirilir.
Yeddi yüz min manatdan artıq vəsaiti mənimsəməkdə təqsirləndirilən şəxslər Auditorlar Palatasının Maliyyə təminatı və xarici əlaqələr idarəsinin rəisi Vəli Rəhimov, həmin idarənin maliyyəçi-mühasibi Gövhər Əhmədova və Maliyyə və təşkilati-texniki təminat idarəsinin mühasibi Fəridə Novruzovadır. Təqsirləndirilən şəxslər Cinayət Məcəlləsinin 179.4-cü (Mənimsəmə və ya israf etmə), 308.2-ci (Vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) və 313-cü (Vəzifə saxtakarlığı) maddələri ilə ittiham edilirlər.(AzFakt.com)
27-12-2023, 10:39
Palata sədri 2 xanım qohumunu şəhid atasını zərərsizləşdirmək üçün həbs etdirib?
11-01-2024, 09:25
Hacı Məhərrəm Novruzovun pulla qanunlara meydan oxuması: - Sərxoş halda 4 nəfərin ölümünə yeznə yenidən həbs olunur?