Arzu Əzizovun Xızıdakı özbaşınalıqlarının həddi-hüdudu yoxdu – MÜRACİƏT
Bakı şəhəri, Abşeron rayonu, “28 May “ qəsəbəsində yaşayan Əhmədov Etibar Söhbət oğlu tərəfindən Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya, Daxili İşlər naziri Vilayət Eyvazova, Baş Prokuror Kamran Əliyevə və digər bir sıra aidiyyatı dövlət qurumlarının rəhbərlərinə, mətbuat orqanlarına Dövlət Əmlak Komitəsi yanında Xızı Rayon Torpağa Nəzarət Şöbəsinin müdiri Şahin adlı şəxsin Xızı rayon İH başçısının müavini Arzu Əzizovun özbaşınalıqları barədə müraciət ünvanlanıb.
Bir nüsxəsi də Aktualinfo.org-a daxil olan müraciətdə deyilir:
Çox hörmətli Prezident!
Siz həmişə rəsmi çıxışlarınız zamanı məmurlara göstəriş verirsiniz ki, regionlarda kənd təsərrüfatını inkişaf etdirmək üçün fermerlərə, iş adamlarına köməklik və qayğı göstərin. Lakin məni narahat edən budur ki, Xızı rayonunda fəaliyyət göstərən mütəşəkkil korrupsiyalaşmış dəstə nəinki Sizin tapşırıqlarınız əsasında mənə kömək edir, əksinə əlavə 50 ha qış otlaq sahəsindən torpaq sahəsi verəcəyi bəhanəsilə aldadaraq 2500 manat pulumu rüsum adı altında
Alaraq mənimsəmişlər. Məni aylarla süründüməçiliyə salan bu vəzifə sahibi DƏK-in Xızı rayonu üzrə Torpağa Nəzarət Şöbəsinin müdiri Şahin adlı şəxsin Xızı rayon İH-i başçısının müavini Arzu Əzizovun himayədarlığı ilə 50 ha torpaq verəcəyi barədə söz verərək aldadıb aldığı 2500 manat pulumun qaytarmamasıdır. Bu məslənin həlli üçün mən iki dəfə, 2023-cü ilin oktyabrında Xızı rayon İH-nin başçısı cənab Xəzər Aslanovun qəbulunda oldum. Sağ olsun başçı da söz verdi ki, mən prokurorluğa göstəriş verəcəyəm sizin işinizə baxıb normal həll etsin. Doğrudan da Xızı rayon Prokurorrunun köməkçisi cənab Əlibala müəllim şikayət ərizəmi icraata götürdü və izahatımı aldı. Bir neçə gündən sonra Xızı rayon İH-nin başçısının müavini olan ARZU ƏZİZOV MƏNİ YANINA DƏVƏT ETDİ. O mənə bildirdi ki, “Mən başçının müavini bir insan və bir kişi olaraq sənə “KİŞİ” kimi söz verirəm ki, get ərizəni prokurorluqdan geri götür, sənin işini müsbət həll edəcəyəm. Torpağını da sənədləşdirəcəyimə söz verirəm.” Mən də dövlət məmuru olan və cənab Prezident Sizin sərəncamınız əsasında bu vəzifəyə təyin olunan Arzu Əzizovun xahişi ilə Şahin adlı dövlət məmurundan məndən 2500 manat rüsum adı altında aldığı rüşvətin geri qaytarılması barədə ərizəmi geri götürdüm.
Xatırladım ki, mən 2003-cü ildən xırda buynuzlu heyvan bəsləmək üçün Xızı rayon İH-dən 100 ha icarəyə rəsmi olaraq qış otlaq sahəsi götürərək təsərrüfatla məşğul oluram. 2012-ci ildə də Xızı rayon İH-ilə 15 illik növbəti icarə müqaviləsi bağlamışdım. Sadəcə həmin icarə yerimin sərhəddlərinin müəyyənləşməsi üçün dəflərlə Xızı rayon İH-nə və DƏK-in 2 saylı Sumqayıt Ərazi Reyestr Xidmətinə müraciətlər etmişdim. Çox təəssüf ki, bu günə qədər kimsə bu sərhəddləri müəyyənləşdirmək istəmir. Üelə bu arada Şahin adlı Torpağa Nəzarət Şöbəsi müdiri məndən 2500 manat rüsum adı ilə pul aldı ki, 100 ha dan əlavə sənə 50 ha ərazini verəndə sərhəddləri tanıdacam.
Mən Xızı rayon Prokurorluğundan Xızı rayon İH-nin başçısının müavini Arzu Əzizovun xahişlərindən sonra geri götürdüyümdən sonra mənim qara günlərim başladı. Belə ki, mənimlə yanaşı xırda buynuzlu təsərrüfatla məşğul olan qardaşım Müseyib əvvəlcə mənim icarəmdə olan yerin bir hissəsini onun olduğunu bildirdi. Sonra mənə dedilər ki, sənin yerin o biri tərəfə düşür və s. Halbuki, Müseyib Əhmədovun heç bir icarə sənədi olmasa da 550 baş qoyun üçün ona lazım olandan 10 dəfə artıq torpa sahəsini zəbt edərək 400 ha-dan qanunsuz istifadə etməkdədir. Buna qarşı Xızı rayon İH-ti ona sadəcə saxta və əsassız arayış veriblər ki, guya Müseyib Əhmədovun 170 ha qış otla qsahəsi vardır. Lakin bunu sübut edən heç bir müqaviləsi yoxdur. Həm 170 ha , həm də zəbt etdiyi 300 ha ona artıqlaması ilə kifayət edir ki, hətta 4000 baş xırdabuynuzlu heyvanı bəsləyə bilsin. Lakin bu adamı şikayət etdiyim Şahin və onun himayədarları mən doğma qardaşına qarşı təxribatlar törətməyə cəlb etdilər ki, nəticədə məni şərləməklə 50 ha torpaq sahəsindən və onun üçün Şahinə verdiyim 2500 manatı bir daha geri istəməyim. Onlar hətta qardaşıma mənim icarəmdə olan 100 ha torpağı da əlimdən zorakılıqla almağı və qorxmamağı tapşırmışlar. Belə də oldu. Qardaşım Müseyibin oğlu Hacı Əhmədov 24 oktyabr 2023-cü ildə əlindəki iri çomaqla qoyunlarımı vəhşicəsinə döyə döyə 800 m məsafədən evimin qapısına qədər gətirdi. Evdən çıxıb Hacıdan bu nə məslədir soruşanda o üstümə hücum çəkdi və məni bir yumruq zərbəsi ilə sol gözümün altında burnumu vurdu. Mən zərbədən yıxıldım. Sonra ayılanda məni təcili yardımla xəstəxanaya gətirmişdilər. Müayinələrdən sonra həkim bildirdi ki, sən ürək infarktı keçirmisən müalicə almalısan. Və şikayət etdim. Qardaşım oğlunun mən 67 yaşlı əmisinə qarşı belə qəddarcasına vəhşilik törətməsini əvvəlcə başa düşə bilmirdim. Sonradan aydın oldu ki, bu adamları mənim üstümə göndərib təzyiq edənlər elə Şahin və onun arxası hesab edilən və mənə “KİŞİ” sözü verib əməl etməyən Arzu Əzizov olmuşlar. Lakin çox təssüflər olsun ki, şikayətimə baxan Xızı rayon Polis Şöbəsinin müstəntiqi Fərid Rüstəmov sifarişlə cinayət işinin başlanmaması barədə əsassız qərar qəbul etdi. Mən prokurorluğa şikayət etdim. Qərar ləğv olundu və işə yenidən baxılması üçün Müstəntiq Fərid Rüstəmovun icraatına verildi. Budur, indi də Fərid oyunbazlığına düşmüşəm. Aylardır gedib gəlirəm amma hər dəfə bir bahnə uydurmaqla məni “yola verir”. Gah deyir, xəstələnmişəm, işə çıxa bilmirəm, gah deyir hospitalda yatıram. Vəs. Boş boş sözlər. Yəni müstəntiq 2-ci dəfə də əvvəlki əsasız qərarını versə də rəsmən 4 aydır ki, mənə rəsmən göndərmir ki, şikayət verərəm. Aldğı rüşvəti geri qaytarmaq zorunda qalar. Axı faktiki olaraq Hacı döyə döyə gətirdiyi sürüdəki, hamilə qoyunladan 50-yə qədəri tələf oldu, məni döydü., infark keçirdim. Bu barədə həkim rəyi olmasına baxmayaraq müstəntiq məsuliyyətsizliklə məşğuldur. Ölən qoyunları da böyük çala qazıb doldurmuşam. Ekspert gəlib baxa bilər. Amma bunların heç birini etmir. Digər tərəfdən şikayət etdiyim Hacı da oğlum Elşənə etiraf edib ki, məni əmimə qarşı belə amansızlıq etməyə rayon rəhbərliyi səbəb olub, qızışdırıb, vədlər veriblər ki, bircə Etibarı dolaşdırmaq və təxribata çəkəsən. Məni tovladılar. Amma ad çəkmir. Bəli, mən onu başa düşürəm ki, rüşvətxor, yaramaz məmurların fitfası ilə məni döymüş, qoyunların bir hissəsini də döyə döyə öldürmüşdür ki, mən də ona qarşı nəsə edim Və korrupsiyalaşmış məmurlar dərhal polsiə göstəriş verməklə barəmdə cinayət işi qaldırsinlar. Əgər bu gün qardaşım oğlu Hacı etiraf etsə ki, hansı məmurlar ona məni vəhşicəsinə döyülməklə cəzalandırmağımı sifariş vermişlər mən o zmanan şikayətimi geri götürəcəyəm. Hələlik isə müstəntiqin süründürməçi yalan sözləri ilə vaxtımızı keçiririk. Bu süründürməçiliyin sona yetməsi və mənim şikayətimə ədalətli baxılması üçün ölkənin baş prokuroru cənab Kamran Əliyevdən şəxsən xahiş edirəm ki, Xəzər rayon Polis Şöbəsində müstəntiq Fərid Rüstəmovun icraatından alınaraq iş baxılması üçün Xızı rayon Prokurorluğunda davam etsin ki, mənim döyülməyimə sifariş verən məmurlar ortalığa çıxsınlar və cəzalansınlar.
Hesab edirəm ki, təcili olaraq məni sifarişlə döydürən, qoyunlarımı məhv etdirən, bir sözlə cinayətin baş verməsinə səbəb olan motivlər istintaq zamanı üzə çıxmalı, sifarişçilərin məndən aldıqları ( 50 ha torpaq adı altında) 2500 manat pul təcili geri qaytarılmalı, və məni döyən Hacı Əhmədovun etirafları əsasında ona məni şərləmək və cəzalandırmaq üçün cinayətkara sifariş verən məmurlar dərhal cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməlidir ki, bu yerdə qalan harınlamış məmurlara dərs olsun ki, sadə insanlara qarşı vəhşilk törətmək Azərbaycan kişisinə yaraşmır.
Ona görə də hüquq-mühafizə orqanlarından məsələnin köklü araşdırılmasına mənim əmlakıma külli-miqdarda ziyan vuran, sağlamlığımın itirilməsinə səbəb olan, dələduzluq yolu ilə məndən alınan 2500 manat pulun qaytarılması üçün mənə qarşı qanunsuz hərəkətlər edən dəstə üzvlərinin tezliklə ifşa olunaraq əməllərinə hüquqi qiymət verilməlidir.
Cənab Prezident Sizdən çox xahiş edirəm ki, mənə qarşı cinayət törətmyə təhrik edilmiş qardaşım oğlu Hacı Əhmədova sifariş verən şəxslərin tapılaraq cəzalandırılması üçün aidiyyəti orqanlara tapşırıq verməyinizi Sizdən xahiş edir və əvvəlcədən minnətdarlığımızı bildiririk.