Naziri kimlər aldadıb? - İTTİHAM VAR...
Beyləqan təhsilinə təyin edilmiş rəhbər saxta diplomludurmu deyə sual edirik. Amma “görünən dağa bələdçi nə gərəkdir” hazırda araşdırmamızdan əldə etdiyimiz sənətlərin həqiqiliyinin yoxlanması naminə həmin sənədlərin nüsxəsini Baş Prokurorluğa ünvanlamışıq. Tiktok hesabından Elvin Abbasovun saxta diplomu ilə vəzifəyə gətirilməsinin təfərüatları baxımından bəhs edən məqaləmizə görə, bu gün təhqirdə edildik. Lakin qeyd edək ki, hər bir ərizə sualın bir mərzədə cavabı var. Elvin Abbasov və ya yaxınları olan şəxslər tərəfindən əxlaqsız ifadələrə məruz qalsaqda bunlar peşə fəaliyyətimizi icra etmək üçün maneə deyildir.
Beyləqan Təhsil Sektoruna rəhbər təyin edilən Elvin Abbasov Sevdimalı oğlu eks Təhsil Nazirlərin müraciətlərə baxışı zamanı rədd edilib. Şəxsin nəyinki təhsil sektoruna hətta direktor imtahanlarına qəbuluna qadağa qoyulub. Aparılan islahatlar Elm və Təhsil Naziri Emin Əmrullayevin vasallarının etmədiyinə imza atması bir mənalı qarşılanmayıb. 25.03.2023-cü il tarixində verilmiş əmrlə Elvin Abbasov Sevdimalı oğlu Təhsil Sektor müdiri təyin edilir. Nə təsadüf ki Mİl-Muğan Regional Təhsil Müdiri Rəşad Musayevin təyuin edilməsindən sonra Elvin Abbasovun bəxti gətirməyə başlayıb. E.Abbasovun diplom sahibi olmasına şərait yaratmış mərhum RTŞ müdiri Tofiq Sadıqov olduğuda Beyləqanda bilinən məlumatlarda yer almaqdadır. Hələ Beyləqan Təhsil Şöbəsinin rəhbəri işləmiş Tofiq Sadıqov bir çox qanunsuz əməlləri ilə medianın gündəmindən düşməyən rəhbər şəxslərdən idi. 2023-cü ildən isə onun qanundan kənar əməllərinin biridə vaxtiykən oturduğu kresloya sahiblənib. Nəticəsini Beyləqan təhsili çəkmək məcburiyyətindədir desək yanılmarıq. Buna nümunə olaraq Beyləqan şəhər və kənd məktəblərinin bir çoxunu misal çəkmək olar. Məsələ ilə bağlı detaları isə gələn yazımızda oxuculara təqdim edəcəyik.
Nazirin Elvin Abbasovu Beyləqan Rayon Təhsil Sektorunun rəhbəri vəzifəsinə təyin edilməsi ilə bağlı əmri imzalamasında aparat oyunlarının rolu var. Aparat oyunu əslində illərdir davam edir. Kimi uzaqlaşdırmaq istədikdə və ya harasa vəzifəyə gətirmək cəhdlərində məhs bu aparat oyunları mexanizmi işə düşür. Lakin saxta diplomlu birinin təhsil sektoruna müdir təyin edilməsində kiminsə rolu olmalıdır. Çox maraqlıdır görən bu təqdimatı edən şəxs kimdir? Bu kilid adın nazirin yaxınında olan şəxs olması məlumdur! (yazılarımızda qeyd ediləcək)
Abbasov Elvin Sevdimalı oğlu Azərbaycan Respublikası 2 saylı İnzibati-İqtisadi Məhkəməsinin hakimi Mustafayev Etibar Mustafa oğlunun sədrliyi ilə №2-1(82)2963/2016 nömrəli iş üzrə keçirilən prossesi zamanı Təhsil Nazirliyinə sorğu göndərilib. E.Abbasovun diplomunun saxta olub olmaması təsdiqinin təlqin edilməsi üçün vacib olan cavab yubanmadan Təhsil nazirliyindən verilir.
Sorğu: “Azərbaycan Müəllimlər İnistitunun 2004-2009-cu illərdə Abbasov Elvin Sevdimalı oğlunun Coğrafiya ixtisası üzrə təhsilinin olub-olmadığı məhkəmə tərəfindən sual edilib.”
Cavab: “Qeyd edilir ki, Azərbaycan Müəllimlər İnistitunun 2004-2009-cu illərdə Coğrafiya ixtisası üzrə Abbasov Elvin Sevdimalı oğlunun rəsmi Tələbə Qəbulu bazasında heç bir qeydiyyatına rastlanmamışdır. Digər tərəfdən isə həmin sorğuya cavab olaraq ADİU tərəfindən Təhsil Nazirliyinə verilən məlumatda qeyd edilən illərdə tələbə siyahısında Abbasov Elvin Sevdimalı oğlunun adı yoxdur.
Hakimə təqdim edilən sorğuya cavabda qeyd edilən cavab göründüyü qədər “şirinliyin” qarşısında bəs etməyib. Nazirliyin verdiyi cavab şəxsin hər hansı kursda təlimdə iştirakına baxmayaraq onun diplomunun qanuni olmasın təmin edilməsinə izin vermir. Lakin 19 avqust 2016-cı il tarizxində A-774/18-24 saylı Təhsil Nazirliyi tərəfindən göndərilən məktubda buna maddi subutdur.
Ardı gələn yazımızda.
17-07-2023, 13:42
Beyləqanda TƏHSİL NECƏ BATI(RILI)R - İTTİHAM VAR!