Gəncə şəhərində qanunsuz zibil poliqonu - ŞİH və aidiyatı qurumların tədbirsizliyi VİDEO
Şəhərin mərkəzi küçəsi daxil digər ərazilərdə də məişət tullantılarının günbəgün artması halları müşahidə olunur. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Regional Ekologiya idarə rəsimləri tərəfindən buna qarşı dəfələrlə mübarizə aparıb, protokollar və cərimələr yazılıb. Amma, buna baxmayaraq problem hələdə öz həllini tapmır. Xüsusilə Gəncədə şəhərdaxili və kənar ətraflarda bu problem daha qabarıq formadadır.
Görünür şəhərində məişət tullantılarının daşınma sistemi mövcud olmadığı üçün insanlar məcbur qalıb, zibilllərini küçələrə və ya yol kənarlarına atırlar. Bu isə ümumilikdə Gəncə şəhərində mövcud vəziyyətin daha da ağır olmasına işarədir.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasında ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına dair 2006-2010-cu illər üçün Kompleks Tədbirlər Planı”, “2011-2013-cü illərdə Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı”, habelə milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri çərçivəsində beynəlxalq investisiyalar cəlb etməklə təhlükəli (o cümlədən radioaktiv) tullantıların yığılması, yerləşdirilməsi və zərərsizləşdirilməsi üçün poliqonlar yaradılıb. Gəncə şəhərində yığılan tullantıların zərərsizləşdirilməsi məqsədilə poliqonlar var. Əcabə görəsən Gəncə ŞİH və aidiyatı qurumlar bu biabırçı tullantılarla dolu ərazini niyə görməzdən gəlir?!. Gəncə şəhərində yaşanan natəmiz ekoloji vəziyyətin, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində COP29 tədbirlərinə sayqısızlıq deyilmi,,,?
Onunuda bildirək ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 10 saylı Regional Ekologiya idarəsi tərəfindən Ekologiya.az-a bildirilib ki, Gəncə şəhərində mövcud poroblemlərlə bağlı dəfələrlə xəbərdarlıqlara baxmayaraq, mülkiyyətçi şəxslər ətraf mühütə zərər vurmaqdan çəkinmirlər.
İdarədən onuda bildirdilər ki, tərəfimizdən dərhal mövcud problem nəzarətə götürülüb, aqraşdırma aparılır.
Ətraflı videoda: