Şərurlu İsfəndiyara cinayət işi açılacaqmı? - Həm təhqir edir, həm təhdid...
Məlum olduğu kimi, Bakının Xətai rayonu, Xudu Məmmədov küçəsində yerləşən “Şərur MTK” yaşayış kompleksində lift qırılıb.
Xəsarət alan 8 nəfər şəxsdən (5-i qadın, 3-ü kişi olmaqla) 7 nəfəri Sabunçu Tibb Mərkəzinə, 1 nəfəri Kliniki Tibbi Mərkəzə hospitalizasiya olunub. Anaxeber.info yada salır ki, hadisə ötən həftə olub.
Sakinlərin sözlərinə görə, liftlər nasazdır, tez-tez xarab olur, həyati təhlükə yaranır. Onlar yerli telekanallara şikayətində deyiblər ki, liftlərin yenilənməsi üçün dəfələrlə binaların komendatına bildirilib, amma faydası olmayıb. Bu azmış kimi, hadisəyə görə şirkət rəhbəri İsfəndiyar Axundov liftdən istifadə edənləri günahlandırıb. İddia edib ki, tros qırılmayıb, sadəcə, götürmə yükündən daha çox insan eyni anda liftə mindiyi üçün bu hadisə yaşanıb. Yəni utanmasan oynamağa nə var ki?! Şərurlu İsfəndiyar kimi tanınan iş adamına isə kiminsə inanması qəribə olardı. Onun adı indiyə qədər o qədər qalmaqallı işlərdə hallanıb ki, verdiyi bu açıqlamaya kimsə aldanmaz. İ.Axundovun adı mənzil fırıldağı, keyfiyyətsiz bina, tikintisi və digər məsələlərdə çəkilib. İnternet resurslarında saysız-hesabsız faktlara rast gəlmək mümkündür. O baxımdan liftin qırılmasında sakinləri qınamaq onun özünə yaraşan açıqlamadır. Üstəlik, ağır çəkili şəxslərin liftə mindiyini və bu problemin yaşandığını açıqlayıb. Halbuki telekanallara danışan sakinlər deyirlər ki, hər həftə liftlər xarab olur, bir sakin liftə minəndə, digəri gözləməyə məcbur qalır. Ümumiyyətlə, "Şərur" MTK-da binalarla maraqlanan, sakinlərin taleyinə diqqətlə yanaşan kimsə yoxdur. Ona görə ki İsfəndiyar Axundov artıq bu binaları təhvil verib, heç maraqlanmır, yeni qazanc mənbələri axtarışındadır. Hərçənd, bu hadisəyə görə ona cinayət işi açıla bilər. Hüquqşünasların rəyi budur ki, liftin qırılması nəticəsində insanlar ölə bilərdi, bəxti gətirib ölümdən dönüblər. Amma bu, Şərurlu İsfəndiyarı məsuliyyətdən azad etmir. Hazırda Xətai rayon prokurorluğu araşdırma aparır, lakin ilk gündən cinayət işinin açılmasına zərurət yaranmışdı. Üstəlik, Axundov insanları təhqir edərək deyib ki, onlardan biri 150 kq olub. Sözsüz ki, bu yalandır. Və bunu kimin deməsi də qəribədir. Bütün hallarda işə hüquqi qiymət verilməlidir. Söhbət 8 insanın aqibətindən və xəsarət almasından gedir. Eyni zamanda, şansı gətirib ölməyən bu sakinlərin sayəsində indi bütün binaların liftləri yenilənməlidir, təhlükəsizlik təmin olunmalıdır.
Onu da deyə ki, Şərurlu İsfəndiyar ləqəbli tikinti maqnatı İsfəndiyar Axundovun qaranlıq biznes şəbəkəsi ilə bağlı zaman-zaman məlumatlar yayılıb: inşa etdirdiyi yeni tikililərdə bir mənzili beş adama satmaq; fırıldaq yolu ilə insanların milyonlarla pulunu mənimsəmək və s. Bu şəxsin adının qarşısına bütün qeyri-qanuni əməlləri düzmək mümkündür. Amma nə fayda?! Bütün bunlara rəğmən, İsfəndiyar Axundov eyni fəaliyyəti davam etdirməkdə davam edir. “Şərurlu İsfəndiyar”ın keçmiş MTN şefi Eldar Mahmudovla qaranlıq əlaqələrə malik olduğuna dair xəbərlər də yayılmışdı.