Biləsuvarda Prezidentin tövsiyyələrindən hələ də bir nəticə çıxara bilməyiblər
2020-ci ilin aprelində Biləsuvar rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mahir Quliyevin DTX-nin həyata keçirdiyi əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində həbs olunmasından sonra məlum oldu ki, o vəzifəli şəxs olaraq şəxsi maraqları naminə vətəndaşların və dövlətin qanunla qorunan mənafelərinə zərər vuran, hakimiyyət orqanlarının fəaliyyətinə kölgə salan hüquqazidd əməllərə yol verib.
Odur ki, elə həmin il Biləsuvar rayon İcra Hakimiyyətinə yeni başçı təyin edildi. Prezidenti İlham Əliyev Faiq Qürbətovu Biləsuvar rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifəsinə təyin olunması ilə əlaqədar videoformatda qəbul edən zaman xatırlatdı ki, “Mən dəfələrlə demişəm ki, Prezident başda olmaqla bütün dövlət məmurları xalqın xidmətçisidir. Məhz buna görə biz bu vəzifədəyik. Buna görə xalq mənə etibar edib və mən təyin etdiyim bütün kadrlardan bunu tələb edirəm. Ancaq əfsuslar olsun ki, bir çox hallarda, bəzi hallarda yox, bir çox hallarda dövlət məmurları özlərini apara bilmirlər. Onlar hesab edirlər ki, onlara hansısa xüsusi imtiyaz verilib. Onlar qanunları pozurlar, bəzi hallarda çox ciddi pozurlar.”
Avqustda Faiq Qürbətovun Biləsuvar rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı təyin olunmasının 4 ili tamam olacaq. Elə ölkə başçısının təbirincə desək Faiq Qürbətovun başçılıq etdiyi rayonda qanunları hələ də pozurlar.
Aktualinfo.org -un Biləsuvar rayon İcra Hakimiyyəti Biləsuvar şəhər Kommunal Müəssisələri Kombinatı tərəfindən keşirilmiş kotirovka sorğusu proseduru ətrafında apardığı araşdırmada bir çox şübhəli məqamlar məlum oldu.
Belə ki, dövlət satınalmalarının vahid internet portalına yerləşdirilmiş məlumata görə Biləsuvar şəhər Kommunal Müəssisələri Kombinatı tərəfindən 29.03.2024-cü il tarixində tullantı konteynerlərinin satın alınması barədə keçirilmiş kotirovka sorğusunda iştirak edən AZ4914, SAATLI RAYONU, ƏLİSULTANLI, ƏLİSOLTANLI, EV 1, MƏNZİL 23 ünvanında qeydiyyatda olan”Saffira Plus” MMC (VÖEN:6701559471) 19 540.80 AZN məbləğində qiymət təklifi vermiş və satınalma komissiyası tərəfindən qalib elan edilmişdir. Əlavə olaraq qeyd edək ki, “Archimed” və “Bakı Universal Maşınqayırma” MMC-ləri “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 35.1.1-ci maddəsinə əsasən satınalmadan kənarlaşdırılmışdır. Qeyd edilənləri nəzərə alaraq “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun müddəalarına uyğun olaraq 21.05.2024-cü il tarixinədək gözləmə müddəti təyin olunmuşdur. (Bildirişin göndərildiyi gündən sonrakı iş günü gözləmə müddəti başlayır və 5 (beş) iş günü ərzində qüvvədə olur.)
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin vergi ödəyicilərinin məlumat bazası üzərindən apardığımız araşdırmada məlum oldu ki, “SAFFİRA PLUS” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin 26.01.2023-cü il tarixdə Dövlət Vergi Xidmətinin 5 saylı Ərazi Vergilər İdarəsində dövlət qeydiyyatına alınıb.Reyestr məlumatlarında nizamnamə kapitalı 10 manat olan MMC-nin hüquqi ünvanının SAATLI RAYONU, ƏLİSULTANLI, ƏLİSOLTANLI, ev 1, m. 23, qanuni təmsilçisi kimi isə Zeynalova Nurlanə Şahin qızı qeyd olunub.
Bəs Zeynalova Nurlanə Şahin qızı kimdi?
Sumqayıt şəhər Yaşıllaşdırma İdarəsinin yaşıllıqların salınması işləri üzrə mart ayında keçirilmiş dəyəri 293 min 230 manat olan tender müsabiqəsinin qalibi olmuş “4 MM AQRO” (VÖEN- 6701560141) MMC-nin də qanuni təmsilçisi. Hansı ki, araşdırdığımızda məlum oldu ki, “4 MM AQRO” MMC tender müsabiqəsinin başlamasından cəmi 7 gün əvvəl dövlət qeydiyyatına alınıb. Kommersiya qurumunun hüquqi şəxslərin dövlət reyestrinə daxil edilmiş məlumatlarda bu MMC -də “SAFFİRA PLUS” MMC ilə eyni tarixdə, eyni ünvanda dövlət qeydiyyatına alınıblar. Hansı ki, həmin kəndə dövlət qeydiyyatına alınmış bir neçə MMC də var ki, dəyəri yüzminlərlə ölçülən bir çox şübhəli satınalmaların qalibi seçiliblər. “SAFFİRA PLUS” MMC-nin qanuni təmsilçisi kimi isə Zeynalova Nurlanə Şahin qızının o kənddə pasport qeydiyyatının olmaması barədə də məlumatlar var.
Göründüyü kimi Zeynalova Nurlanə Şahin qızı eyni zamanda “4 MM AQRO” MMC-nin qanuni təmsilçisidir. Bu da Nazirlər Kabinetinin 28 iyul 2020-ci il tarixli 265 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Riskli vergi ödəyicisinin, о cümlədən riskli əməliyyatların Meyarları”na görə yolverilməzdir. Belə olan halda Biləsuvar şəhər Kommunal Müəssisələri Kombinatının Satınalma Komissiyası “SAFFİRA PLUS” MMC-nin qeyd olunan satınalmada iştirakına necə yol verib?
Göründüyü kimi Biləsuvar şəhər Kommunal Müəssisələri Kombinatı ilə “SAFFİRA PLUS” MMC arasında bağlanmış satınalma müqaviləsində şübhəli məqamlar var. Belə ki, satınalmanın keçirilməsi zamanı bu hala ya Kombinatın Satınalma Komissiyası göz yumub, ya da “SAFFİRA PLUS” MMC-nin qanuni təmsilçisi kimi isə Zeynalova Nurlanə Şahin qızı ona satınalmalarda iştirak hüququ verən sənədləri saxtalaşdırıb.
Qeyd edək ki, 2020-ci ildə DTX-nin Biləsuvar rayon İcra Hakimiyyətində həyata keçirdiyi əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində işindən olanların biri də Biləsuvar şəhər Kommunal Müəssisələri Kombinatının rəisi Xalidə Ağayeva da olub. Onun yerinə 2021-ci ilin iyulunda Ceyhun Həyatov təyin olunub. Yuxarıda qeyd etdiyimiz məlumatlardan görsənən odur ki, nə Biləsuvar rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Faiq Qürbətov, nə də onun kadrı şəhər Kommunal Müəssisələri Kombinatının rəisi Ceyhun Həyatov Prezidentin tövsiyyələrindən bir nəticə çıxara bilməyiblər.