"Bunu etmək hüququnu “Pilot Residence”ə kim verib?" - NARAZILIQ VAR...
Bakı şəhəri, Səbail rayonu, Rostropoviçlər küçəsi, ev 9-11 ilə Nizami küçəsi, ev 4 ünvanlarının kəsişməsi yerləşən və “Pilot Residence” kooperativinin pilot layihəsi çərçivəsində inşa edilən binanın sakinləri adıçəkilən tikinti şirkətindən növbəti dəfə şikayət edirlər. Belə ki MTK rəhbərliyi qonşu şirkət – “Caspian” MTK-nın avtomobil dayanacağına yol açmaq üçün binanın 1-ci blokundan 7 metr hündürlükdə qazılmaqla yeraltı keçid inşa etmək niyyətindədir. Bunun üçün sakinlərə məktub ünvanlayaraq onların razılığını almaq istəyir. Belə ki, “Pilot Residence” rəhbərliyi mövcud layihəni kobud şəkildə pozaraq, yaşayış kompleksinin mövcud ərazisində Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi və ya şəhər icra hakimiyyətindən dövlət icazəsi olmadan öz biznes obyektlərinin tikintisini davam etdirmək istəyir. Və təəccüblüdür ki, yanlış arqument olaraq, heç bir şəkildə əsaslı tikinti layihələrinin təsdiqi üçün birinci qurum olmayan FHN ilə razılaşma istifadə olunur.
Lakin adları aşağıda qeyd olunan bina sakinləri bu addımla razı olmayaraq, MTK-nın planını birmənalı olaraq rədd edirlər. Qəribədir ki, MTK-nın öz funksiyasını, verdiyi vədləri icra etməməsi ilə bağlı məhkəmə işləri davam edə-edə sakinlərin iradəsinin əksinə növbəti addım atmağa hazırlaşır. Səbəb isə digər şirkətə külli miqdarda borcunun olması səbəbindən bunu müəyyən qədər kompensasiya etmək istəyidir.
Bu işdə təhlükəli məqamlar da var. Belə ki, Bakının mərkəzində təpə ərazidə tikilən 12 mərtəbəli yaşayış binasının layihədən kənara çıxılması – yəni altının qazılması onun bünövrəsinə, seysmik -zəlzələ yükünə mənfi təsir göstərə bilər. Bu da nəticədə artıq bəzi mənzillərində çatları olan binada çatların artmasına və müəyyən uçqunlara səbəb ola bilər. Bu işləri bir halda həyata keçirmək olar ki, layihə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən təsdiqlənsin, yenidən geologiya işləri görülsün və bundan sonra yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin rəyi əsasında bərpa-gücləndirmə və digər zəruri işləri aparılsın. Belədə sakinlər də arxayınlaşardı ki, məsuliyyət bu işə zəmanət verən dövlət qurumunun üzərində olacaq.
Üstəlik, binanın üzərində tikildiyi torpaq sahəsinin də fərqli geoloji xüsusiyyətləri var. vaxtilə bu ərazi “Kolodeznaya” – yəni quyuların olduğu yer olub. Bakının yaşlı sakinləri deyir ki, vaxtilə Çəmbərəkənd parkı, Mətbuat prospekti, İçərişəhər metrosu həndəvərindəki həyətlərdə çoxlu quyular var idi. Torpaq boşluqlarında – quyularda yığılan bu sulardan heç vaxt içmək üçün istifadə olunmayıb.
Sakinlər isə şikayət edərək bildirir ki, MTK-nın müvafiq dövlət qurumları tərəfindən təsdiq edilmiş layihə planı varsa, niyə onlardan icazə istəyirlər? “İndi, 2024-cü ilin iyun ayında, yəni mövcud layihəni başa çatdırmadan təxminən 5 il sonra qonşu MTK-dan hansısa məhkəmə çəkişmələri ilə bizi, evdə yaşayan ailəni şantaj etməyə çalışırlar. “Caspian” MTK-nın sahibi özü iyunun əvvəlində həyətə gələrək bizimlə görüşdü və şikayət etdi ki, “Pilot Residence” sahibləri onun 5 (!) ildir “evlərini köçürdüyünə görə” borcunu bağlamırlar. Əslində bunun bizə nə aidiyyatı var?! Gedin qonşu MTK ilə problemlərinizi həll edin və nəhayət bizim evin sakinləri qarşısında öhdəliklərinizi bağlayın. Hər şeyin həddi var!”, – deyə ciddi narazılıqlar edirlər.
“Biz Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin və Səbail rayon icra hakimiyyəti başçısının qəbullarında olmuşuq – hazırda işin bütün təfərrüatları ilə tanışıq. Layihəmiz 2017-ci ilin fevral ayında 2019-cu ilin sonuna qədər tam başa çatdırılması şərti ilə təsdiq edilmişdir. 2019-2020-ci illər ərzində şirkət qanunsuz tikililəriylə yaşayış kompleksimizin bütün layihəsini eybəcərləşdirib. Həyətdə uşaqların oynamağına, sakinlərin istirahətinə imkan yoxdur. 220-yə yaxın ailə normal həyat şəraitindən məhrum olub. Bunu etmək hüququnu “Pilot Residence”ə kim verib?!”, – deyə sakinlər gileylənir.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının ərazisində əsaslı tikinti layihələrinə təsdiq verəcək yeganə dövlət orqanı Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsidir. FHN-nin tikinti layihələrinə təsdiq vermək səlahiyyəti yoxdur, yalnız rəy vermək və nəzarət funksiyaları mövcuddur.