Səhiyyə Nazirliyi 90 çarpayılıq Şuşa Xəstəxanasının tikintisinə ayırdığı vəsaiti nə qədər şişirdib - İLGİNC FAKTLAR
Səhiyyə Nazirliyin Tikilməkdə olan Müəssisələrin Müdriyyəti 12.07.2024-cü ildə 90 çarpayılıq Şuşa Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisi (II mərhələ) üzrə keçirdiyi tender müsabiqəsini yekunlaşdırdığını və “FƏRİD-İNŞAAT” Firması ilə 21.424.487,74 manat məbləğində satınaılma müqaviləsi bağladığını elan edib.
Qeyd edək ki, Şuşa rayonunda 90 çarpayılıq Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisinin 1-ci mərhələsi hələ 15.12.2022- ci ildə yekunlaşdığını və “FƏRİD-İNŞAAT Firması ilə 40.808.274,66 manat məbləğində satınaılma müqaviləsi bağladığını Səhiyyə Nazirliyi 28.12.2022-ci ildə elan etmişdi. Göründüyü kimi Səhiyyə Nazirliyi Şuşa şəhərində 90 çarpayılıq Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisi işlərinə ümumi olaraq 62 232 761 manat dövlət vəsaiti ayırıb.
Qeyd edək ki, “FƏRİD-İNŞAAT Firması bundan əvvəl də Səhiyyə Nazirliyinin bir neçə sifarişlərini yerinə yetirib. MMC Səhiyyə Nazirliyin Samux Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisi (I-ci mərhələ) üzrə keçirdiyi birinci tender müsabiqəsində 6.852.838,88 manat məbləğində 26.11.2019-cu ildə, Samux Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisi (tikintinin davamı) üzrə isə 6.944.597,49 manat məbləğində 10.09.2021-ci ildə iki satınalma müqaviləsi bağlayıb. Göründüyü kimi Səhiyyə Nazirliyi Samux Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisi işlərinə isə üç il ərzində ümumi olaraq 13 797 435 manat dövlət vəsaiti ayırıb. Prezident İlham Əliyevin 2019-cu ildə “Samux Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının layihələndirilməsi və tikintisi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncamına əsasən ayrılmış 1 milyon manatı, 2020-ci ildə isə 2 milyon manatı bunların üzərinə gəlsək Samux Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisinin 15-16 milyon manata başa gəldiyini söyləmək olar.
Samux rayon icra Hakimiyyətinin 11 noyabr 2022-ci ildə yaydığı məlumatda bildirilir ki, tikintisinə 2019-cu il tarixdə başlanılan 90 çarpayılıq olan Samux Mərkəzi Rayon Xəstəxanasına bu gün Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə naziri Teymur Musayev, Nazirliyin nəzdində Tikilməkdə olan obyektlərin müdiriyyətinin direktoru Elşad Hacıyev və Samux Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Alı Qocayev tərəfindən baxış keçirildi, yeni binanın tikintisi ilə tanış oldular. Tikinti işlərinin əsas hissəsi artıq yekunlaşıb. Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü ilin avqustun 7-də Samux Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının yeni binasının açılışında iştirak edib.
Qeyd edək ki, Səhiyyə Nazirliyi Qəbələ Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisi işləri (2-ci mərhələ, tikintinin davamı) üzrə keçirdiyi tenderin qalibi də “FƏRİD-İNŞAAT Firması olub. Bu məqsədlə 12.05.2019-cu ildə tərəflər arasında 18.220.461,03 manat məbləğində satınalma müqaviləsi bağlanılıb. Xəstəxananın tikintisi işlərinin 1-ci mərhələsinə ayrılan dövlət vəsaitinin məbləği barədə məlumat əldə edə bilmədik. Qəbələ Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisi işləri (birinci mərhələ üzrə) tender müsabiqəsinə 29.03.2018-ci il başlanılıb. Lakin tenderin qalibi və sifarişin məbləği barədə məlumatlar dövlət satınalmalarının vahid internet portalına yerləşdirilməyib.
Prezidenti İlham Əliyevin 2024-cü ilin aprelin 9-da 160 çarpayılıq Qəbələ Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının açılışında iştirakı zamanı Səhiyyə naziri Teymur Musayev dövlətimizin başçısına xəstəxanada yaradılan şərait barədə məlumat verib. Bildirib ki, binanın inşasına 2016-cı ildə başlanılıb və tikinti işləri 2023-cü ildə başa çatdırılıb. Xəstəxananın yerləşdiyi ərazinin ümumi sahəsi 4,9 hektardır. Tibb ocağının altımərtəbəli əsas binası üç blokdan ibarətdir. Bu səhiyyə müəssisəsində terapiya, uşaq xəstəlikləri, nevrologiya, ümumi cərrahiyyə, ginekologiya, travmatologiya, LOR, infeksion xəstəliklər, şüa-diaqnostika, qəbul, laboratoriya, təcili tibbi yardım, doğum, doğuşdan sonrakı fizioloji şöbələr və hamiləliyin patologiyası şöbəsi də fəaliyyət göstərəcək.
Göründüyü kimi “FƏRİD-İNŞAAT Firması 160 çarpayılıq Qəbələ Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisini 7 ilə başa çatdırıb. Burada diqqət çəkən məqam nədir? “FƏRİD-İNŞAAT Firması 2019-cu ildə başlanılan 90 çarpayılıq Samux Mərkəzi Rayon Xəstəxanasını 2023-cü ildə 15-16 milyon manata, 160 çarpayılıq Qəbələ Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisini ikinci mərhələsini 18 milyon manata 2024-cü ildə tamamlayıb. Bəs necə olur ki, 90 çarpayılıq Samux Xəstəxanasına 16 milyon, 90 çarpayılıq Şuşa Xəstəxanasının tikintisinə isə 60 milyon manatdan çox vəsait ayrılır?
Gəlin indi son illərin Azərbaycanda tikinti materiallarının qiymətinə nəzər salaq. 2023-cü ilin noyabrında Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin (AQC) sədri Vüqar Orucun mətbuata açıqlamasında bildirilir ki, oktyabr ayında Azərbaycanda tikinti materiallarının qiyməti ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 12,4 %, ilin əvvəli ilə müqayisədə isə 3,9 % ucuzlaşıb. O qeyd edib ki, bu il (yəni, ötən il-red ) ölkədə inşaat materialları bazarında qiymətlər 2021-2022-ci illərə nisbətən aşağı olub.
2024-cü ilin mart ayında daşınmaz əmlak sahəsi üzrə ekspert Ramil Qasımzadə də mediaya açıqlamasında bildirir ki, “Mart ayında tikinti materialları bazarında elə də ciddi bahalaşma olmayıb və əvvəlki aylarda olduğu kimi, təklif çox olmadığı üçün stabillik olub”.
Belə olan təqdirdə Səhiyyə Nazirliyinin 1-2 il fərqi ilə 90 çarpayılıq iki xəstəxananın tikintisinə ayırdığı fərqli məbləğlər şübhə doğurmurmu?
Səhiyyə Nazirliyinin milyonlarla manat dəyərində tenderlərini udan “FƏRİD-İNŞAAT Firmasına gəlincə.Kommersiya qurumunun hüquqi şəxslərin dövlət reyestrinə daxil edilmiş məlumatlarda “FƏRİD-İNŞAAT Firmasının 22.01.1998-ci il tarixdə Dövlət Vergi Xidmətinin 11 saylı Ərazi Vergilər Baş İdarəsində dövlət qeydiyyatına alındığı göstərilir. Reyestr məlumatlarında nizamnamə kapitalı 20 manat olan MMC-nin hüquqi ünvanının BƏRDƏ RAYONU, BƏRDƏ ŞƏHƏRİ, NİZAMİ, ev 6/33, qanuni təmsilçisinin isə Həsənov Sübhan Ələsgər oğlu olduğu göstərilir.
Firmanın rəsmi elektron portalına yeləşdirilmiş məlumatlara görə tikinti layihələrinin işlənib hazırlanması və inşaat üzrə bütün növ xidmətlər göstərən bir şirkətdir və Azərbaycan Respublikasının bir sıra ən nüfuzlu layihələrinin yerinə yetirilməsi üçün təsis edilmişdir. Fərid-inşaat firması 1998-ci ildə fəaliyyətə başlayıb və yarandığı vaxtdan fenomenal inkişafa nail olmuşdur.
Firma 2013-2019-cu illərdə 22 428 080 manat dəyəri olan Qazax rayon Mərkəzi Xəstəxanasının, 2009-2011-ci illərdə 12 544 770 manat dəyəri olan Şəki rayon Mərkəzi Xəstəxanasının, 2015-2018-ci illərdə 9 708 934 manat dəyəri olan Naftalan şəhər Xəstəxanasının, 2009-2011-ci illərdə 13 360 413 azn dəyəri olan Ağdaş rayon Mərkəzi Xəstəxanasının, 2016-cı ildə 25 554 181 manat dəyəri olan Şəmkir rayon Mərkəzi Xəstəxanasının, 2011-2013-cü illərdə 27 397 000 manat dəyəri olan Ağcabədi rayon Mərkəzi Xəstəxanasının, 2011-2013-cü illərdə 18 230 000 manat dəyəri olan Yevlax rayon Mərkəzi Xəstəxanasının, 2012-2016-cı illərdə 20 570 400 manat dəyəri olan Ağsu rayon Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisi işlərini həyata keçirib.
Qeyd edək ki, Səhiyyə Nazirliyin Tikilməkdə olan Müəssisələrin Müdriyyətinin direktoru Elşad Hacıyevdir. Onun bu vəzifəyə 2021-ci ilin noyabrında təyin olunması barədə məlumatlar var. Elektron mediada həmçinin onun bu vəzifəyə təyin olunmasından sonra Səhiyyə Nazirliyində narazılıqların artığı, dövlət büdcəsinin talanması, xəstəxanaların təmiri və tikintisi üçün ayrılan pulların göyə sovrulması barədə kifayər qədər geniş materiallar var.