Biz arxasızıq deyə bunu edirlər - AYDIN ƏLİYEVİN GƏLİNİ ÜSYAN EDİR
“Gömrük Komitəsinin keçmiş sədri Aydın Əliyevin oğlu, keçmiş həyat yoldaşım olan Orxan Əliyev qanunlar bir yana, bütün mənəvi dəyərləri aşaraq məndən qisas alır. Atasının nüfuzundan, əlaqələrindən istifadə edib Yasamal İcra Şöbəsi vasitəsi ilə məndən aliment tələb edir. Halbuki, uşağın biri onda, digəri məndədir. O da mənə aliment verməyə borcludur. Məhkəmə hər ikimizə eyni qaydada aliment təyin edib, amma Yasamal İcra Şöbəsi məndən yapışır. Səbail İcra Şöbəsi də mənim müraciətlərimi qulaqardına vurur. Mən ötən dəfə sizin media orqanı vasitəsi ilə yeni ədliyyə nazirinə müraciət etdim. Amma Yasamal icra Şöbəsinin saxta, birtərəfli məlumatı əsasında mənim əleyhimə nazirliyin adından açıqlama yayıldı. Biz arxasızıq deyə niyə bunu edirlər? Mən cənab nazir Fərid Əhmədovdan məni qəbul etməsini xahiş edirəm”.
Bunu Dövlət Gömrük Komitəsinin sabiq rəhbəri Aydın Əliyevin keçmiş gəlini Rada Musayeva Gununsesi.info-ya növbəti müraciətində deyib.
Gununsesi.info-nun məsələ ilə bağlı araşdırması zamanı da məlum olub ki, həqiqətən Yasamal İcra Şöbəsi Orxan Əliyevin də Rada Musayevaya aliment verməli olduğunu unudur. Səbail Rayon İcra Şöbəsindən müvafiq sənəd almaq kifayyətdir ki, qarşı tərəfin də eyni məbləğdə Rada Musayevaya verəcəyinin olduğu görünsün.
Qeyd edək ki, iddiaçı Musayeva Rada Çingis qızının cavabdeh Əliyev Orxan Aydın oğluna qarşı aliment tələbi ilə Səbail ayon məhkəməsinə müraciət edərək 17.03.2016-cı il təvəllüdlü Əliyev Ayxan Orxan oğlunun 2022-ci ilin yanvar ayından yetkinlik yaşına çatanadək saxlanması üçün hər ay 1000 manat sabit pul məbləğində aliment tutulmasını tələb etmişdir. Alimentin 2022-ci ildən tutulması onunla əsaslandırılmışdır ki, R.Musayeva 2022-ci ilin yanvar ayında ilk dəfə Səbail rayon Məhkəməsinə müraciət etmiş, lakin cavabdehin təkidilə və ona maddi dəstək verəcəyinə dair söz verməsi ilə əlaqədar olaraq həmin iddiaları üzrə tələbini məhkəmə qaydasında davam etdirməmişdir.
Bundan əlavə məhkəmə O.Əliyevin qarşılıqlı iddiasını qanunsuz olaraq təmin etmiş, 3 illik müddət həddində 7200 manat R.Musayevadan aliment tutmuşdur. 3 illik həddi məhkəmə xarici ölkənin qətnaməsi ilə əsaslandırmışdır. Bildirirəm ki, Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin 15 may 2024-cü il tarixli qərardadı ilə vəsatət təmin edilməmiş, Litva Respublikasının Vilnüs şəhər Məhkəməsinin 24.11.2014-cü il tarixli qərarının Musayeva Rada Çingis qızından alimentin tutulması hissəsində Azərbaycan Respublikası ərazisində tanınması və icra edilməsindən imtina edilmişdir. Səbail rayon məhkəməsi O.Əliyevin qarşılıqlı iddiasını təmin edərkən Litva Respublikasının qətnaməsini əsas götürmüş, lakin eyni tələblə R.Musayeva 2022-ci ildə Səbail rayon məhkəməsinə müraciət etməsinə baxmayaraq tələbi qəbul etməmişdir.
Rada Musayeva saytımıza bildirib ki, həyat yoldaşı olmuş Orxanla ayrıldıqdan sonra ilk övladını onun əlindən alıblar: “Uşağı dünyaya gətirəndən təxminən 1 ay sonra əlimdən aldılar. Şantajlar, hədələr, qorxular məni susmağa vadar etdi. Biz Litvada yaşayırdıq. Sonrakı müddət ərzində barışmışdıq. Birgə olduğumuz dövrdə Orxan mənimlə birgə yaşasa da amma, uşağı dayədə saxladırdı. Biz barışandan sonra ikinci övladımız dünyaya gəldi. Sonradan yenə də Orxanla yollarımız ayrıldı. İndi isə məlum olub ki, Yasamal Rayon Məhkəməsi vasitəsilə məndən aliment tələb edilib və məhkəmə bunu qəbul edib. Atasının nüfuzu, əlaqələri vasitəsi ilə Yasamal Rayon İcra şöbəsi apellyasiya şikayəti verməyimə belə möhlət qoymadı. Halbuki, apellyasiyanın qərarından sonra hökm qanuni qüvvəyə minir. Necə ola bilər ki, Yasamal Məhkəməsi qərar verir, ardınca Rasim adlı icraçı mənə hədə formasında zəng edərək, 7200 manat gətirməyimi tələb edir. Üstəlik, mənə 500 manat da cərimə yazılıb. Mən hara gedirəmsə, Aydın Əliyevin adı çəkilir. Uşağımı əlimdən alıblar, evimə buraxmırlar, üstəlik də aliment tələb edirlər. Mən Ədliyyə Nazirindən xahiş edirəm ki, Yasamal İcra Şöbəsinin bu qanunsuz hərəkətlərini araşdırsın”.
Rada Musayeva hazırda kirayədə qaldığını və yanında olan övladının adına rəsmiləşmiş mənzilə daxil ola bilmədiyini deyir: “Təsəvvür edin ki, evin açarını dəyişib. Bu adam öz övladını düşünmür. Mən evimə getmək istəyirəm. DİN rəhbərliyindən də mümkün təxribatların qarşısını almasını istəyirəm. Evə gedən zaman media nümayəndələrini də dəvət edəcəyəm”.
Məsələ ilə bağlı Orxan əliyevə müraciət etsək də ənənəsinə sadiq qalaraq, telefonun dəstəyini qaldırmadı.
Aydın Əliyevin gəlini HAQQINI TƏLƏB EDİR - “Ədliyyə Nazirliyi Yasamal İcra Şöbəsinin qanunsuzluğuna göz yummamalıdır”