“Binə Aqro” cərimələnir… Şirkət ölkədən pul çıxarıb?
“Binə Aqro” QSC ilə bağlı cərimə protokolu tərtib edilib.
Tribunainfo.az xəbər verir ki, sözügedən QSC-nin İnzibati Xətalar Məcəlləsinin iqtisadi fəaliyyət qaydaları əleyhinə olan 430.4-cü maddəsini pozduğu məlum olub. Tələbi pozulan maddəyə əsasən, avans yolu ilə ödənilmiş valyuta vəsaitinin müqabilində müəyyən edilmiş müddətlərdə müvafiq mallar idxal edilmədikdə, işlər görülmədikdə və ya xidmətlər göstərilmədikdə ödənilmiş valyuta vəsaitinin xaricdən geri qaytarılmamasına görə, vəzifəli şəxslər inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin on faizindən iyirmi faizinədək məbləğdə, hüquqi şəxslər inzibati xətanın obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin iyirmi faizindən otuz faizinədək məbləğdə cərimə edilir.
“Binə Aqro” ilə bağlı iş baxılması üçün Bakı Apellyasiya Məhkəməsinə göndərilib. 28 oktyabr tarixində hakim Fərid Əyyubovun sədrliyi ilə işə baxılacaq.
Xatırladaq ki, hüquqşünas Əkrəm Həsənov İXM-nin 430.4-cü maddəsi barədə danışarkən bildirmişdi ki, istənilən şirkət, sahibkar müəyyən mal almaq üçün ölkədən pul çıxarırsa, iki il ərzində həmin mal ölkəyə gəlmədiyi üçün sifarişi verən şirkət cərimələnir. Hüquqşünasın sözlərinə görə, iki il ərzində mal ölkəyə gəlmirsə, bu sahibkarın ölkədən pul, valyuta çıxarması anlamına gəlir:
Qeyd edək ki, “Binə Aqro” QSC 2015-ci ildən fəaliyyətə başlayıb. QSC-nin müşahidə şurasının sədri 2019-2021-ci illərdə İlham Nağıyev olub.