Kaş, çoxdan axtardığımız bələdiyyə sədri Əziz Zeynalovu da, heç olmasa beləcə tapa biləydik
Yanvarın 29-na təyin olunan bələdiyyə seçkiləri prosesində seçkiqabağı təşviqat kampaniyası başlayıb. Seçki Məcəlləsinə əsasən rəsmən qeydə alınan namizədlər artıq meydandadırlar.
“Araz” Media Qrupunun əməkdaşı olsam da, bu bələdiyyə seçkilərinin təbliğat və təşviqat kampaniyasının necə keçəcəyi marağımda deyildi. Çünki seçiciləri üçün fəaliyyəti önəmsiz bir qurum olaraq yaddaşımda əbədiləşib. Üstəlik, nəinki bir media subyektinin əməkdaşı, bu seçki dairəsinin seçicisi kimi, uzun müddətdir Nəsimi Bələdiyyəsinin sədri Əziz Zeynalovla və onun müavinləriylə görüşmək “səadəti” əksər seçicilər kimi, mənə də qismət olmayıb — bələdiyyəyə aid məhəllə problemlərini, dərd-sərimizi onlara çatdırmağımız üçün!
Nə yaxşı ki, bu seçki kampaniyası məhəllə çayxanamızın önündəcə məni çoxdankı istəyimin birinə qovuşdura bildi. Gözlərimə inanmadım…
…Çayxanamız önünə bir az dumanlı hava çöksə də, nə görsəm yaxşıdır: “Qızğın” təbliğat gedir! Dumanlı və kölgəli fəaliyyət sahibi kimi özünü tanıtmasına baxmayaraq,
YAP tərəfindən bir daha namizədliyi verilən bələdiyyə sədrinin birinci müavini Rahib Hacıyev 5-6 nəfər məhəllə sakini — “seçiciləri” yanında özünü qaldırıb “dağ başına”.
Mənə də elə bu lazım deyildimi?! Sədri Əziz Zeynalov və özü qarışıq, digər səlahiyyət sahibi həmkarlarını belə, könül rahatlığı və təsəlli tapmağım üçün, “dişimin dibindən çıxanlarla ağ yuyub, qara sərdim”: “Bəyəm bizim rayonda belə bir qurum var?! Varsa, nədən şikayətçi məktublarına qanun çərçivəsində baxa bilmir?! İçi mən qarışıq, camaatın “canını yığmısınız boğazına”. Telefon zənglərimiz cavabsız qalıb. Saysız-hesabsız şikayət məktubları başdansovdu cavab və dərkənarlarla ümidsiz sakinlərin üstünə qaytarılıb.
Səməd Vurğun küçəsi, 112 ünvanındakı yeriniz də can verən xəstə günündədir. Belə bir qurum bizim nəyimizə gərək?! Qoyun, heç olmasa camaat sakit yaşasın…”.
Bələdiyyə səlahiyyətlərinin məhdud, funksiyalarının zəif olması ilə əlaqədar olaraq, bu seçkilərə ictimai maraq yüksək deyil. Yaxşı yöndən tanıdığımız, qələbə qazanmaq üçün kifayət qədər şansları olan namizədlərin qalib gəlmələrinə də inanmaq olmur. Əslində, namizədlər yerlərdə tanınan adamlar olmalıdırlar. Rahib Hacıyev isə, belələrindən deyil. Halbuki, arxasında duranların köməyi ilə, hətta sədr olacağını bəyan edir və yaxşıları kölgədə qoymaq istəyir.
Bu yerdə, “keçəl bir daha suya getməz” zərb-məsəlini ortaya atır və belə namizədləri baykot edirəm — indiyədək bələdiyyə yalanlarına çox uyduğuma görə! Bir də ki, mən başıma gələnləri, gördüyüm və şahidi olduqlarımı yazıram. Onun dedikləri isə, heç vecimə də deyil.
Kaş, çoxdankı digər bir istəyimə çatmağı — sədr Əziz Zeynalovla belə bir görüşü Uca Tanrı mənə nəsib edəydi. Könül rahatlığım üçün, necə deyərlər, əsl konsert onda olardı.