Bakı şəhəri Qaradağ rayonu Ümid qəsəbəsi ev-12 ünvanda yaşayan Şrinov Zakir Nəsir oğlu ölkə başçısına, birinci vitse-prezidentə, baş prokurora, ARDNŞ rəhbərinə ünvanladığı şikayətin bir nüsxəsini də “Nyus.az” xəbər portalı redaksiyasına göndərib və mediada ictimailəşdirilməsini xahiş edib.
Şikayətçi bildirir ki, oğlunun məşğulluğunu təmin etmək xahişi ilə Dövlət Neft Şirkətinin "Neftqaztikinti" Trestinin rəisi Qağaməli Seyfullayevə müraciət edərək, bir neçə cəhddən sonra onun qəbuluna düşüb. Q.Seyfullayev ona kömək edəcəyini vəd edib, görüş vaxtı Trestin kadrlar şöbəsinin (oxu: insan resursları şöbəsinin – red.) rəisini də kabinetə çağıraraq lazımi köməklik göstərilməsi barədə göstəriş verib.
Vətəndaş Şirinov yazır: “Kadrlar şöbəsinin rəisi Aqşin müəllim ilə görüşdük. O, mənə dedi ki, nə üçün bu qədər gedib-gəlirsən? Onsuz da COP-29 layihəsi ilə bağlı işçi qəbul edəcəyik. Get, bunu (sağ əli ilə beş barmağını göstərdi) gətir, gecikmə, məsələni tez həll elə. Mən 5000 (beş min) manat borc-xərc pul tapdım və növbəti görüşümüzdə həmin pulu və 3 kiloqram Naxçıvan balını ona Trestin binasının 4-cü mərtəbəsindəki kabinetində verdim. Bir müddət sonra o, mənimlə əlaqə saxladı, oğlumu sənədləri ilə birgə Trestə dəvət etdi. Oğlum Trestə gedib topladığı lazımi sənədləri müvafiq şöbəyə təhvil verdi. Bir neçə gün sonra işə çağırdılar və o, COP – 29 layihəsi üzrə 3 ay işlədi. Layihə başa çatandan sonra Aqşin mənimlə votsap vasitəsilə danışaraq dedi ki, oğlunun əmək kitabçasını götürmə, 2024-cü ilin noyabr-dekabr aylarını birtəhər yola verək, təzə ildən onu işinə bərpa edəcəyəm. Sən demə, Aqşin pulu ələ keçirəndən sonra məni aldadırmış. Dəfələrlə onunla votsap vasitəsilə danışdım, xeyri olmadı. Nəhayət, o, mənim nömrəmi telefonunun “qara siyahı”sılna salaraq blokladı. 2025-ci ilin artıq üç ayının keçməsinə baxmayaraq, nə oğlumu işinə bərpa edir, nə də pulumu qaytarır”
Xatırladaq ki, sözügedən müəssisənin rəhbəri Q.Seyfullayevin adı indiyədək bir çox korrupsiya olaylarında hallanıb. Q.Seyfullayev daha əvvəl SOCAR Qaz İxrac İdarəsinin rəisi işləyəndə də qohumbazlıqda, tabeliyindəki işçiləri öz şəxsi ev və obyektlərində kölə kimi işlətməkdə suçlanıb. Onun haqqında yayılan məlumatlarda qeyd olunub ki, Trestin gördüyü işlərin həcmini “forma-2” sənədlərində “şişirdir”, eləcə də kollektiv üzvlərinin problemləri ilə qətiyyən qayğılanmır, hətta Trestin işçiləri sırasından Vətən müharibəsi iştirakçılarına belə diqqət göstərmir. İnternet resurslarında onun barəsində gedən tənqidi informasiyalar heç özü tərəfindən də təkzib olunmayıb: “SOCAR sistemində çalışdığı müddətdə Seyfullayev əbəs yerə şirkətin sabiq prezidenti Rövnəq Abdullayevin “qara kassası” sayılmayıb, ölçüyəgəlməz kapitala yiyələnib və sözün əsl mənasında oliqarxa çevrilib. Məlumata görə, Seyfullayevin Bakı şəhərində və doğulduğu Biləsuvar rayonunda çoxlu sayda evləri, dəbdəbəli villaları vardır. Nəinki özünün, həyat yoldaşının və uşaqlarının da sürücüləri vardır. Qağaməlinin sürdüyü “Maybach” markalı, 900 dövlət nömrə nişanlı avtomobilin qiyməti isə 500000 (beş yüz min) manat civarındadır”.
Məsələ ilə əlaqədar Trestin şöbə müdiri Aqşin Hüseynzadə zəng açaraq məsələyə münasibətini soruşduq. İlk öncə özünün ailə üzvləri sırasından mediada çalışan şəxslərin olduğunu, jurnalistlərə hörmət bəslədiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, şikayətçinin onun barəsində dedikləri, yuxarı instansiyalara ünvanladığı müraciətlər yalan və iftiradır, ondan pul almayıb. Formal prosedurları xatırladaraq bildirdi ki, SOCAR-da işə qəbul mərkəzləşdirilmiş qaydada keçirilir, nə Q.Seyfullayevin, nə A.Hüseynzadənin kimisə işə götürmək səlahiyyətləri yoxdur. Z.Şirinovun oğlu onlayn müraciət edərək, SOCAR-ın COP-29 ərəfəsində elan etdiyi vakansiyalara uyğun müsabiqədən keçərək işə cəlb olunub. Zakirin müraciəti hüquq-mühafizə orqanlarında araşdırılır. İddialarını sübuta yetirməyəcəyi təqdirdə, öz hüquqlarını müdafiə etmək, qarşılıqlı iddia qaldırıb öz nüfuzunu qorumaq iqtidarındadır, çünki ixtisasca hüquqşünasdır.
Həmsöhbətimizə bildirdik ki, formal prosedurlara bütün hökumət strukturlarında əməl edilir, amma bu, kadr siyasətində korrupsiyanı, casitəçilərin hansısa namizədin xeyrinə müdaxiləsini istisna etmir. Cavab verdi ki, nə özü, nə də Q.Seyfullayev namizədin sorğu-sual edildiyi müsabiqədə iştirak etməyiblər ki, müdaxilə də edə bilsinlər. Eyni zamanda xatırlatdı ki, Z.Şirinov özü SOCAR sistemində çalışdığı müəssisədə daha əvvəl də rəhbərlik barədə yalan iddialarla çıxış edib və sonradan bunu hirsli olaraq etdiyini boynuna alıb. Söhbətin bu yerində A.Hüseynzadəyə xatırlatdıq ki, “Ağdərə” layihəsində də işə qəbul məsələsində aldadılaraq pullarının mənimsənildiyini iddia edən adları bəlli şəxslər var və bu qədər iddia müəllifinin hamısının qərəz daşıdıqları ağlabatan deyildir. Bildirdi ki, iddiaların sayının azlığı, ya çoxluğu fərq eləməz, belə məsələlərdə ortaya qoyula biləcək faktlar əsasdır, mülahizələrin yeri yoxdur. “Ağdərə” layihəsi başlayanda isə o, hazırki vəzifəsində deyildi.
Şikayətin məğzindən görünür ki, “dovşana qaç, tazıya tut” deyən Trest rəhbəri şöbə müdirinin əli ilə COP-29 tədbiri ərəfəsində layihəyə müvəqqəti cəlb etdiyi işçini daimi işə götürəcəyi vədi ilə aldadaraq rüşvət alıb, pulunu mənimsəyib. Balı da əslində Trest rəhbəri yeyib, şöbə müdiri barmağını yalayıb. Belələrinə barmağını bal eləyib boğazlarına soxsan da, faydası yoxdur.