Məhkəmə vətəndaşa belə 'TORBA TİKDİ' - ETİRAZ VAR!
25-05-2025, 12:47
Mingəçevir şəhər sakini Cəfərov Mübariz Fərman oğlu tərəfindən Hurriyyet.az saytının redaksiyasına şikayət məktubu daxil olub. Şikayətçi bildirir ki, Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən haqsızlıqla qarşılaşır:
“Mən, Cəfərov Mübariz Fərman oğlu, yazaraq xahiş edirəm ki, problemimi işıqlandırasınız.
Bildirim ki, 2013 və ya 2014-cü ildə Ucar rayon Əlikənd kənd sakini, qaynım Zamanov Şöhrət Miri oğlu Mingəçevir şəhərində fəaliyyət göstərən “Unibank”dan 2000 dollar məbləğində kredit götürmüşdür. Qaynım olduğu üçün ona zamin durmuşam. 2015-ci ildə devalvasiya ilə əlaqədar pulu vaxtında tam ödəyə bilməmişdir.
07.11.2016-cı il tarixdə pul ödənilmiş və Ucar Rayon Məhkəməsinin 2(063)-1472 nömrəli 07.11.2016-cı il tarixli icra sənədi üzrə icraata xitam verilməsi barədə qərar verilmişdir. Bank isə bizə məlum olmayan əsaslarla Zamanov Şöhrət Miri oğlunu yenidən "borclu şəxs" kimi göstərmişdir. Məhkəmə də Zamanov Şöhrət Miri oğluna 812.5 dollar və 20 manat xidmət haqqı ödənilməsi barədə xəbərdarlıq göndərmişdir. Əldə olan qərarı göstərdikdən sonra bir müddət durğunluq olmuşdur.
19.02.2025-ci il tarixdən Mingəçevir şəhər probasiya xidmətindən mənə xəbərdarlıq göndərildi ki, Zamanov Şöhrət Miri oğlunun borcunu sən ödəməlisən, əks təqdirdə əmlakınız müsadirə olunacaq, ölkədən kənara cıxa bilməyəcəksiniz. Ucar Rayon Məhkəməsinin xitam verilmiş qərarını probasia xidmətinə göstərdim. Mingəcevir probasiya xidmətində Ruqiyyə Şərifova bildirdi ki, bu qərar bu borca aid deyil. Bankla əlaqə saxladı, Ramin adlı şəxs bildirdi ki, Zamanov Şöhrət Miri oğlunun 255 dollar, yəni 341 manat borcu qalıb. Probasiya xidməti isə onlara əlavə olaraq 96 manat pul keçirəcəyimizi bildirdi.
Mən Ruqiyyə Şərifova adlı xanıma öz etirazımı bildirdim. Nə əsasla 431 manata qarşı 96 manat tələb etdiyini soruşdum. O isə bildirdi ki, məhkəmə 812,5 dollara qərar verib, biz onu əsas götürürük.
Beləliklə, maşınıma stop qoydular. Ödəniş tam bitəndən sonra maşını götürə biləcəyimi dedilər.
Məhkəmin qərarı olduğu halda 532 manat pul ödəmişəm. İcra məmuru 98 manat pulu isə icra xidmətinə çıxdı. Ruqiyyə Şərifova məhkəmənin qərarını saymadı.
Qeyd edim ki, 2 övladım 44 günlük Qarabağ müharibəsinin iştirakçısdır. Cənab prezidentimiz, Ali baş komandan İlham Əliyev tərəfindən medallarla təltif olunublar. Böyük oğlumun 3 medalı, kiçik oğlumun isə 2 medalı var.
Devalvasiya ilə bağlı Prezidnet o vaxt qərar vermişdi ki, vətəndaşların ödədiyi artıq pullar geri qaytarılsın. Heç onu da bizə qaytarmadılar. İndi də borclu şəxs qalıb bir qıraqda, zamin duran adamı sıxışdırırlar. Pul götürən şəxs də arxayın oturub evində ki, əlimdə məhkəmənin qərarı var. Arada qalan, əmlakına stop qoyulan isə mənəm.
Bu qədər də olmaz axı? Hazırda mən ölkəni tərk edə bilmirəm, əmlakıma stop qoyublar. Xahiş edirəm, səlahiyyətli qurumlar bununla bağlı tədbir görsünlər".
24-08-2024, 11:15
16 saylı Ucar Ərazi İdarəsi prezident fərmanını saya salmır?