201 saylı məktəbin direktoru Afaq Əliyeva haqqında daha bir ŞOK FAKT - Görün dövlət əmlakını necə talan edib... - FOTOFAKT
12-06-2025, 11:22
Son günlər Bakıda yerləşən 201 nömrəli orta məktəb və onun direktoru Afaq Əliyeva haqqında səslənən fikirlərin ardı-arası kəsilmir. Belə ki, direktorun adı vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadədə, bir sıra qanun pozuntularında, rüşvət və korrupsiyada, eləcə də öz işçilərini təhdiddə hallanır. Bütün bu sadalananları təsdiq edən maddi sübutlar, səs yazıları və digər sənədlər artıq mediada və sosial şəbəklərdə yayılıb. Hətta Afaq Əliyeva haqqında Bakı şəhər Təhsil İdaərsində araşdırılmalara başlanıldığına dair məlumatlar da var.
Lakin bu da son deyil. Afaq Əliyevanın adı indi də dövlət əmlakının talan edilməsində hallanır. Bu barədə ilginc məlumatlar TəhsilMedia.az saytının redaksiyasına daxil olub. Daxil olan məlumatlara görə, 30.08.2022-ci il tarixli əmrlə 201 nömrəli məktəb üzrə yaradılan inventarizasiya komissiyası təhsil ocağında 70 min 693 manat çatışmazlıq müəyyən edib. Məktəb üzrə məsul şəxs isə təsərrüfat işləri üzrə direktor müavini Sevil Fətəliyeva olub. O, pulun xərcləndiyi İKT avadanlıqlarının 2017-ci ildə məktəbdən oğurlandığını və ya yoxa çıxdığını deyib. Fətəliyeva izahatında bildirib ki, o, həmin vaxt məktəb rəhbərliyindən hüquq mühafizə orqanlarına məlumat verilməsini tələb etsə də, direktor buna qarşı çıxıb. Belə ki, rəhbərlik Sevil Fətəliyevanı hədələyib və onu susmağa məcbur edib.
2018-2022-ci illərdə direktor vəzifısini icra edən Nəriman Vəliyev və Rəhilə Məmmədova komissiyaya verdikləri izahatlarında məktəbdə illərlə inventarizasiyanin aparılmadığını, Bakı Şəhər üzrə Təhsil İdarəsinin (BŞTİ) mühasibatlığı tərəfindən tərtib olunan aktlara formal imza atdıqlarını bildiriblər. Ona görə də əvvəlki illərdə çatışmazlıq haqqında məlumat müəyyən edilməyib. Ancaq 30 sentyabr 2022-ci ildə inventarizasiya komissiyasının 5 üzvü və sədr Hüseynova askar edilən catışmazlıqlar barəsində inventarizasiya aktını və hesabatı tərtib edib imzalayıblar. Bundan sonra isə direktor Afaq Əliyevaya təqdim ediblər. Bu hadisədən 10 gün sonra, yəni 10 oktyabr 2022-ci ildə Afaq Əliyeva BŞTİ-nin 80 N-li əmri əsasında yaradılmış komissiya sədri kimi adıçəkilən idarənin mühasibatlığının nümayəndələri ilə birlikdə Maliyyə Nazirliyinin inventarizasiyanın aparılması qaydalarının ziddinə olaraq müəyyən edilmiş formada deyil, fərqli variantda yeni inventarizasiya aktı tərtib edib. Beləcə həmin aktda 70693 min manatlıq çatışmazlıgın 53000 min manatını qanunsuz şəkildə heç bir təsdiqedici sənəd olmadan (heç bir qüsur aktı, ləgvetmə aktı olmadan yeni sütunlar əlavə etməklə ) imzaları ilə rəsmiləşdirərək balansdan silib.
S.Hüseynovanın adı BŞTİ-nin 80 N-li əmrində olmamasna baxmayaraq qanunsuz şəkildə inventarizasiya aktına salınıb və imza etdirilib. Maliyyə Nazirliyinin müəyyən etdiyi qanunlara əsasən inventarizasiya müəssisələrdə 5 N-li əlavədə göstərilmiş forma üzrə aparılmalıdır. Afaq Əliyeva isə özündən icad etdiyi "QALIQ DƏYƏRİ", "SİLİNMƏ" sütunları olan forma yaradıb. Bu yolla da vəsaitin silinməsini həyata keçirib. Afaq Əliyevanın bu hərəkəti qaydaların ziddinə aparılan qanunsuz bir əməliyyatdır. Nəticədə 2017-ci ildən məktəbdən yoxa çıxan, lakin var olan kimi göstərilən 53000 min manatlıq vəsaitlər əsassız olaraq silinmə, qüsur və ləğv etmə aktı tərtib edilmədən balansdan silinib. Bu isə ciddi maliyyə pozuntusudur. İlkin dəyəri 53000 min manatlıq dövlət əmlakının talanmasının rəsmiləşdirilməsidir. Afaq Əliyeva oğurluq faktı barəsində rəsmi hesabat aldığı andan hüquq mühafizə orqanlarına dərhal məlumat verməli idi. O isə bu faktı gizlətməyi qərara alıb və məlumat vermək əvəzinə həmin əmlakı qanunsuz şəkildə məktəbin balansından silib. İnventarizasiyanın aparılması qaydalarında dəqiq göstərilib ki, çatışmazlığın dəyəri cavabdehlərdən avadanlığın ilkin alınma dəyəri ilə deyil, avadanlığın çatışmazlıq barəsində müəyyən edildiyi tarixdəki bazar qiyməti ilə tutulmalıdır. Yəni 2017-ci ildə 53000 min manat çatışmazlığın 2022-ci ildə bazar qiyməti təxminən 150-200 min manat məbləğində olub və bu qaydada hesablanmalıdır. Nazirlər Kabinetinin əsas vəsaitlərin silinməsi haqda Qaydalarında müəyyən edilib ki, 10 il ərzində oğurlanan, itən vəsaitlər haqda Daxili İşlər Nazirliyinin arayışı olmadan heç bir silinmə aparıla bilməz. Yəni 2022-də DİN-ə məlumat verilsəydi, silinmə 2032-də aparılmalı idi. Görünən odur ki, Afaq Əliyevanın qanunsuz əməlləri saymaqla bitmir və bütün bunlar onun haqqında ciddi araşdırılmalara başlamağı və vacib ölçü götürməyi tələb edir. Əks halda bu şəxsin vəzifədə qalması nəinki sözügedən məktəbin imicinə, eləcə də Təhsil Nazirliyinin və ümumilikdə dövlətin mənafeyini ciddi zərbə vurur. Bu səbəbdən də yuxarıda qeyd olunan faktların araşdırılması, dövlətə vurulmuş ziyanın dəqiq məbləğinin müəyyən edilməsi məqsədilə maliyyə yoxlamasının, maliyyə ekspertizasının təyin edilməsi zəruridir.
P.S. Yazıda adı keçən şəxslərin mövqeyini dərc etməyə hazırıq!