-Elmi-tədqiqat fəaliyyətində keyfiyyət göstəricilərinin aşağı olması
- Maddi-Texniki baza avadanlıqlarının çatışmazlığı
-İdarəetmədə şəffaflıq problemləri
Bu hadisə bir daha göstərdi ki,univesitet yalnız "kağız üzərində islahatlarla" ayaqda qala bilməz. Universitetdə illərlə baş verən laqeydlik,idarəetmədə hərcmərclik rəsmi şəkildə “uğursuzluq” kimi sənədləşdi. İllərdir təhsilə formal yanaşma, struktur islahatlarının yubanması və idarəçilikdə hesabatlılığın zəif olması son nəticədə universiteti akkreditasiyadan kənarda qoyub.Universitet rəhbərliyi illərlə cəmiyyətdən gələn xəbərdarlıqları,dövri mətbuatda gedən tənqidi yazıları görməzdən gəldi. İndi məsuliyyət daşıyanların bu nəticədən sonra hansı addımı atacağı isə cəmiyyətin diqqətindədir.
Məsul qurumlar nə edəcək?
Təhsil üzrə aidiyyatı qrumlar universitetə müəyyən müddət verərək çatışmazlıqların aradan qaldırılmasını tələb edib. Ekspertlərin fikrincə, bu hadisə digər ali təhsil müəssisələri üçün də ciddi xəbərdarlıq olmalıdır: Artıq formal fəaliyyət dövrü bitir, real keyfiyyət tələbləri dövrü başlayır.
Davamı var..
12-09-2024, 08:49
Dillər Universitetinin DİLBİLMƏZ REKTORU... - Onunla işləmək niyə mümkün deyil?..