Sumqayıt şəhər 3 nömrəli tam orta məktəbdə Azəri kursuna aid sınaq imtahan biletlərinin istifadəsi ilə bağlı səsləndirilən iddialar ictimai müzakirələrə səbəb olub.
Şikayət xarakterli məlumatlara görə, məktəbdə keçirilən sınaq imtahanları üçün Azəri kurslarından rəsmi şəkildə biletlər alınıb. Lakin iddia olunur ki, imtahan zamanı şagirdlərə təqdim edilən sual kitabçalarının bir qismi orijinal deyil, kserokopiya edilmiş materiallar olub. Bu halın təsdiqlənəcəyi təqdirdə, müəllif hüquqları və tədris prosesinin keyfiyyəti ilə bağlı ciddi suallar yarana bilər.
Digər bir iddiaya əsasən, sınaq imtahanında faktiki iştirak edən şagirdlərin real sayı ilə məktəb rəhbərliyinə təqdim edildiyi bildirilən rəsmi siyahılar arasında fərq mövcuddur. Məlumata görə, şagird sayının az göstərilməsi ehtimalı maliyyə şəffaflığı məsələsini gündəmə gətirir.
Şikayətdə qeyd olunur ki, məktəb tərəfindən Azəri kurslarından 100 ədəd rəsmi bilet alınıb, lakin daha çox şagird üçün həmin suallar kserokopiya edilərək məktəbdaxili monitorinq keçirilib. Həmçinin yoxlama prosesinin kursdan əldə olunan hazır sual-cavablar əsasında aparıldığı və nəticələrin şagirdlərə bildirildiyi iddia edilir.
Mütəxəssislər bildirir ki, təhsil müəssisələri fəaliyyətlərini qazanc məqsədi ilə deyil, şəffaflıq, dürüstlük və etik prinsiplər əsasında qurmalıdır. Təhsil sahəsində hər hansı qeyri-şəffaf hallar valideyn və şagird etimadına mənfi təsir göstərə bilər.
Səsləndirilən iddialarla bağlı məsələ ilə əlaqədar aidiyyəti qurumların mövqeyi hələlik açıqlanmayıb. Mövzunun obyektiv və hərtərəfli araşdırılması, nəticələrin isə ictimaiyyətə açıq şəkildə təqdim olunması gözlənilir.
Qeyd edək ki, yazıda əks olunan məlumatlar şikayət və iddia xarakterlidir. Məsələyə hüquqi qiymət yalnız müvafiq araşdırmalardan sonra verilə bilər.