"Saat 13-dən sonra sığortalıların qəbulu pulludu..." - AXI NİYƏ?
3-04-2024, 13:15
"Sığorta şirkətləri həkimlərə o qədər az pul ödəyirlər ki, həkimlər sığortalıları sadəcə başdan eləyirlər". Dia-az.info bildirir ki, bunu öz gileyində neftçi Fəxri Qurbanlı qeyd edib.
"Bu xüsusillə Mərkəzi Klinikada belədir" deyən narazı vətəndaş daha sonra əlavə edib: "Saat 13-dən sonra (əsas binada) sığortalıların qəbulu pulludu. 13-ə qədər isə "əməliyyatdadırlar"..."
Dia-az.info bildirir ki, sözügedən məsələ ilə bağlı Neftçilərin Hüquqlarının Müdafiəsi Təşkilatının eksperti Azər Quliyev xüsusi açıqlama ilə çıxış edib. Ekspert deyir:
"İşçilərin hüquqlarını daha çox pozan qurum və ya təşkilatlardan biri də tibbi Sığortalardı. Fiktimcı, əslində bu təşkilatlara sığorta deyil, başqa adla adlandırmaq daha düzgün olardı.
Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsi ilə nəzərdə tutulur ki, hər bir işəgötürən: Tibbi sığorta haqqında Azərbaycan Respublikası Qanunu ilə müəyyən olunmuş qaydada hər bir işçinin icbari tibbi sığortalanmasını təmin etməlidir.
Şübhəsiz ki, işəgötürənlərin əksəriyyəti həm qanunu əsas tutub, eyni zamanda xoş niyyət ilə kifayət qədər vəsait ödəyib, öz işçilərini tibbi sığorta edir. Əsl problem isə bundan sonra başlayır.