Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti adlı BAZAR - İTTİHAM VAR...
"Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətində xidmət rəisindən daha çox digər "fiqurlar" söz sahibinə çevrilib."
Bu barədə yerli saytlarda dərc olunan yazıları oxuduğumda, bir lətifə yadıma düşdü.
Deyir, - "Bir kişi uzunqulağın belində yol ilə gedirmiş, şeytanla oğlu da yolun kənarında dayanıbmış. Birdən uzunqulaq soncuqlayıb, kişini yerə çırpır. Kişi ayağa qalxıb, üst-başını düzəldə-düzdə, "Allah sənə lənət eləsin, şeytan", deyir. Şeytanın oğlu bundan təəccüblənib, "ay ata, axı sən burdasan, o, niyə səni söyür?", deyir.
Şeytan cavab verir ki, "Oğul, mən özüm burda olsam da, bir barmağım o, yanda uzunqulağı qıdıqlayırdı"."
Lətifəsi, mövzumuzun "qəhrəmanları"ndan uzaq.
"DogruXeber.az"ın bildirdiyinə görə, bu lətifəni bizə xatırladan, o, məlumatda deyilir ki, prezidentin Xankəndi şəhəri, Xocalı və Ağdərə rayonları üzrə yeni təyin olunmuş xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov özü Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətindəki vəzifəsindən getsə də "barmaqları" hələ də sözügedən qurumda qanunsuz işlərlə məşğuldur.
O, Elçin Yusubov ki, adı və fotosu zaman-zaman "Qarabağ əlilinin hüququnu pozması" və sair kimi "məharətləri" ilə yerli saytların manşetini "bəzəyirdi".
O, yazılardan birində deyilir ki, 2024-çü ilin 7 mart tarixinə qədər Əmlak Məsələləri üzrə Dövlət Xidmətinin rəis müavini vəzifəsində çalışan Elçin Yusubov xidmət daxilində böyük bir şəbəkə yaradıb və bu "güc" sayəsində, hətta yeri gəldiyində Mətin Eynullayevə belə "güc göstərə bilib".
"DogruXeber.az"ın yerli saytlara istinadən məlumatına görə, həmin "komanda" yenə də öz fəaliyyətindədir. "Komanda"nın ən fəal üzvünün isə Dövlət əmlakının icarəyə verilməsi və dövlət ehtiyatları şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edən Taleh Arif oğlu Bəşirovun olduğu deyilir.
Taleh Bəşirovun "torpaq bazarı"nda məmur "müştərisi"ndən hədiyyə aldığı "Range Rover" markalı avtomobili artıq, özü boyda problemə çevrilib. Özü də "sevincək" olub, bəzi yerlərdə "ağzından qaçırdığı" bu hədiyyə məsələsi təkcə ona deyil, eyni zamanda general qardaşı olduğu deyilən o, milyonçuya da problem yaradıb. Çünki, məhz dövlət əmlakı olan torpaq sahəsi qarşılığında bu avtomobili ona peşkəş verən həmin milyonçu iş adamı ilə birgə, Novxanıda yerləşən “Metallurq” düşərgəsində məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı ərazinin qanunsuz zəbt etmələri, ölkədə böyük "səs-küy yaradıb".
Bundan əlavə, bildirilir ki, dövlət torpaqları hesabına milyonlar qazanan və tez-tez Türkiyəyə səfərlər edən Taleh Bəşirov orada da özünə "topdağıtmaz" biznes qurub.
Necə deyərlər, özünə "qəza bərk gələndə, qaçacaq yer eləyib". Amma, nəzərə alanda ki, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətində bu kimi işlərlə məşğul olan təkcə Taleh Bəşirov deyil, adam "əlini qanunlardan üzür". Dövlət qurumunda bu gün də çalışan dövlət məmurlarının qanunsuz əməllərinə qanunlar susursa, onlar üçün bu ölkədə hər hansı bir narahatlıq yaradacaq bir səbəb görünmür.
Təsəvvür edin, sözügedən qurumda vəzifəsindən sui-istifadə edərək, qanunsuz yollarla özünə çoxsaylı bizneslər quran məmurlardan biri də Torpaqların dövlət idarəetməsinin təşkili və geodeziya şöbəsinin müdir müavini Eldəniz Qafarovdur. Əslən Şəmkirin Zəhim kəndindən olan Eldəniz Qafarov nə qədər dövlət balansında olan torpaq sahələrinin məmurlara satılmasına imza atıb və rüşvətlə qazandığı milyonların hesabına oliqarxa çevrilib. Hətta, paytaxt ərazisində biznes üçün ən uğurlu nöqtələrin zəbtinin də məhz Eldəniz Qafarovun adı ilə bağlı olduğu deyilir. Gediş-gəlişin çox olduğu ərazilərdə boş torpaq sahələrini, hətta səki, park və zibilxanaları belə zəbt edən müdir müavini, qısa zamanda bu ərazilərdə ictimai iaşə obyektləri və mağazalar inşa edərək, öz biznes imperiyasını durmadan genişləndirir. Tutduğu vəzifə və yüksək ranqlı məmurlarla qurduğu dostluq münasibətləri ona zəbt etdiyi əraziləri qısa zamanda sənədləşdirməyə və beləliklə qanunsuz əməllərinə qanuni don geyindirməsinə şərait yaradır.
Bəli, qurumun "hökmran" şəxslərindən biri də Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin strateji planlaşdırma şöbəsinin rəisi İlqar Həbiyevdir. Qurumda çoxdan çalışması səbəbi ilə özünü ƏMDX-nin ən qocaman əməkdaşı sayan İlqar Həbiyev hesab edir ki, bu qeyri-rəsmi status onun rəsmi qaydaları pozması, qanunun tələblərinə arxa çevirməsi üçün yetərlidir.
O, hesab edir ki, onun bu qurumdakı “çoxillik zəhmətləri” lazımınca qiymətləndirilməyib, onun “daha ciddi vəzifələrdə təmsil olunmaq haqqı” tapdanıb. Bu səbəbdən də ƏMDX-də özü üçün potensial təhlükə hesab etdiyi şəxslərə qarşı ləkələmə, gözdən salma kampaniyası həyata keçirməkdədir. Deyilənə görə, bununla o, “yüksək vəzifəyə layiq yeganə namizəd” olduğunu sübut edir etməyə çalışır.
Yayılan söz-söhbətlərə görə, xidmət rəhbərliyinin yaxın vaxtlarda bu şəbəkəni bitirəcəyi gözlənilir.
Bildirilir ki, onlar törətdiklərri qanunsuzluqlara görə cavab verməli, etdikləri əməllərə görə cəzalandırılmaldırlar və deyəsən kömək istəmələrinə rəğmən "hamam suyu" ilə tutduqları məmur dostları da onlara kömək etməkdən imtina edib.
Rədd cavabı alan komanda isə bütün əməllərinə Elçin Yusubovu şərik edəcəklərin mesajını verməklə keçmiş liderlərini şantaj edirlər.
Bəli, bütün bunlar yerli saytlarda dərc olunan yazılarda öz əksini tapıb. Amma, bu yazılarda "Elçin Yusubov hətta (!) Mətin Eynullayevə də güc gəlməyi bacarıb", "Yaxın günlərdə xidmət rəhbərinin sözügedən komanda barəsində tədbir görəcəyi gözlənilir " və sair kimi cümlələr birdən-birə medianın gündəminə "bomba " kimi düşən və "ildırım sürəti" ilə yayılan bu məlumatların kimin maraqlarına xidmət etdiyini aydın göstərir.
Biz, Elçin Yusubov və onun komandası "aydan arı, sudan duru dur" demirik, lakin xidmətin çalışanlarının bu qədər qanunsuz işlər gördüyü halda, rəhbərin "günahsız mələk" kimi təqdim olunmasının absurd və bir o, qədər də gülünc göründüyünü vurğulamaq istəyirik.
Qeyd edək ki, "DogruXeber.az" olaraq, tərəfimizdən Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəhbəri Mətin Eynullayevə dəfələrlə Cəlilabad rayonu, Xocavənd rayonunun Qaradağlı, Muğanlı kəndləri, Şamaxı rayonunun Böyük Xınıslı kəndi, Saatlı rayonun Mollavazlı kəndi, Sabunçu rayonunun Sabunçu qəsəbəsi və sair yerlərdə aparılan qanunsuz işlərlə bağlı rəsmi sorğular göndərmişik. Həmin, sorğularda bəzilərində qeyd olunan məsələlərə sözügedən qurum tərəfindən ümumiyyətlə reaksiya verilməyib, bəzilərinə (məsələn, Şamaxı rayon Böyük Xınıslı, Xocavənd rayon Muğanlı kəndləri) qurumun aidiyyatı rayon üzrə nümayəndələri güya əraziyə göndərilib və yəqin ki, izləyicilərimiz də xatırlayır ki, sonra ƏMDX-nin nə Beyləqan rayon şöbəsində çalışan Vaqif, nə də Şamaxı rayon şöbəsində çalışan Ağa adlı şəxslər telefona cavab vermədilər.
Sabunçu qəsəbəsi Qambay Vəzirov küçəsində neft şirkətinə məxsus ərazidə aparılan və artıq başa çatdırılan 3 mərtəbəli iaşə obyektinin tikintisi barəsində sorğumuza isə qurum tərəfindən baxılması isə güya Daxili İşlər Nazirliyinə (DİN) yönləndirdiklərini dedilər.
Bütün bunlar onu deməyə əsas verir ki, adı çəkilən şəxslərin qanun pozan cinayətkar olduğu halda, əmrinə tabe olduqları rəhbər Mətin Eynullayevin "saf məmur" kimi təqdim olunması ictimaiyyətin diqqətini yayındırmağa hesablanmış məqsədli addımdır.
Yazıda adı keçən bütün şəxslərin mövqeyini dinləməyə və dərc etməyə hazırıq.