“Gəncə Avtomobil Zavodu” ölkədən külli miqdarda pul çıxarıb? – Məhkəmə
“Gəncə Avtomobil Zavodu” İstehsalat Birliyi ölkədən külli miqdarda pul çıxarmaqda günahlandırılır.
Zavodun İnzibati Xətalar Məcəlləsinin iqtisadi fəaliyyət qaydaları əleyhinə olan 430.4-cü maddəsini pozduyğu məlum olub. Tələbi pozulan maddəyə əsasən, avans yolu ilə ödənilmiş valyuta vəsaitinin müqabilində müəyyən edilmiş müddətlərdə müvafiq mallar idxal edilmədikdə, işlər görülmədikdə və ya xidmətlər göstərilmədikdə ödənilmiş valyuta vəsaitinin xaricdən geri qaytarılmamasına görə vəzifəli şəxslər inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin on faizindən iyirmi faizinədək məbləğdə, hüquqi şəxslər inzibati xətanın obyekti olmuş valyuta vəsaiti məbləğinin iyirmi faizindən otuz faizinədək məbləğdə cərimə edilir.
“Gəncə Avtomobil Zavodu” ilə bağlı iş baxılması üçün Gəncə şəhər Məhkəməsinə göndərilib. 3 dekabr tarixində hakim Asif Əliyevin sədrliyi ilə prosesə baxış iclası keçiriləcək.
Xatırladaq ki, hüquqşünas Əkrəm Həsənov İXM-nin 430.4-cü maddəsi barədə danışarkən bildirmişdi ki, istənilən şirkət, sahibkar müəyyən mal almaq üçün ölkədən pul çıxarırsa, iki il ərzində həmin mal ölkəyə gəlmədiyi üçün sifarişi verən şirkət cərimələnir. Hüquqşünasın sözlərinə görə, iki il ərzində mal ölkəyə gəlmirsə, bu sahibkarın ölkədən pul çıxarması anlamına gəlir:
Qeyd edək ki, “Gəncə Avtomobil Zabodu”nun direktoru Amin Allahverdi oğlu Əliyevdir.